blog

Jak powinna brzmieć turbina?

4 października 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
pracownia regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

dźwięk turbiny

Praca turbiny samochodowej powinna być płynna, równomierna i przede wszystkim cicha. Jeżeli jej dźwięk staje się głośniejszy i zaczyna przypominać gwizd lub świst, to świadczyć może o awarii podzespołu. Wtedy powinniśmy jak najszybciej udać się do autoryzowanego serwisu samochodowego w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz wyeliminowania ewentualnych uszkodzeń. Zepsute turbo doprowadzić może do rozległej awarii, a nawet uśmiercenia silnika. Uszkodzony podzespół możemy wymienić na nowy, którego cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych lub poddać go tańszemu procesowi – regeneracji.

Objawy uszkodzonej turbiny - Uszkodzona turbina diesel objawy

Jednym z najpopularniejszych objawów uszkodzenia turbosprężarki uchodzi obecnie biały, gęsty dym wydobywający się z rury wydechowej. Temu zjawisku często towarzyszy wyczuwalny zapach palonego oleju, który odczujemy wewnątrz auta. Z całą pewnością kolejnym charakterystycznym objawem uszkodzenia turbo jest nieprzyjemny, metaliczny dźwięk dochodzący spod maski samochodu. Jeżeli zdarzy się coś podobnego usłyszeć, natychmiast, bez chwili zwłoki, powinniśmy zgłosić się do zaufanego mechanika. Pamiętajmy jednak, że w przypadku uszkodzonej turbosprężarki dźwięk ten pojawiał się będzie wyłącznie w zakresie jej pracy. Poza tym zakresem będzie wskazywać raczej na awarię innego podzespołu.

1. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zużywania się turbosprężarki są gęste i ciemne kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego. Jest to efektem spalania oleju silnikowego w jednostce napędowej, jednakże oprócz uszkodzonego turbo, przyczyną mogą tu być również panewki w silniku. Zużywająca się turbina w samochodzie to także hałas i to niebagatelny. Niektóre z dźwięków wydawanych przez uszkodzony podzespół przyrównywane są do wycia syreny karetki pogotowia i naprawdę trudno je zignorować. Oprócz intensywności i głośności cechą charakterystyczną tych dźwięków jest to, że nasilają się one po tym, jak silnik wejdzie na obroty w przedziale 1700-2000 obr./min. Sprawna turbina powinna pracować płynnie i cicho.

uszkodzenie turbiny w dieslu

2. Turbina w TDI - ma gwizdać czy nie??? - Zepsuta turbina objawy

Główną przyczyną gwiżdżącej turbiny w dieslu jest jej niewłaściwe działanie. Jeżeli pracuje ona prawidłowo i równo, to nie wydaje żadnych niepokojących odgłosów. Co więcej, funkcjonowanie silnika nie jest zaburzone, a auto nie kopci i ma moc. W sytuacji, w której usłyszymy gwizd turbosprężarki na niskich obrotach lub świst przy przyspieszaniu, to w zasadzie powinniśmy przypuszczać, że podzespół jest niesprawny. Innymi słowy, gwizd turbo na zimnym silniku, a także powtarzająca się sytuacja, podczas której piszczy on przy dodawaniu gazu, są informacją dla kierowcy o zepsutej turbinie.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.83

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.83
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Rysiek
2022-12-30 08:17:15
Turbosprężarka, zwana potocznie turbiną, powinna pracować płynnie i cicho. Jeśli słychać z niej charakterystyczne dźwięki, takie jak szum, trzaski lub stukanie, może to świadczyć o problemach z jej działaniem. Należy wtedy sprawdzić układ dolotowy oraz turbosprężarkę, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Może to wymagać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem lub serwisem samochodowym. Pamiętaj, że nieprawidłowe działanie turbosprężarki może prowadzić do spadku mocy silnika oraz wydajności, a w niektórych przypadkach nawet do uszkodzenia silnika. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dbać o układ dolotowy i turbosprężarkę oraz szybko reagować na ewentualne problemy z ich działaniem.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi