blog

Jak oszczędzać turbinę w dieslu? Tego jeszcze nie wiesz!

29 sierpnia 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Oszczędzanie turbosprężarki w silniku diesla jest kluczowe, aby zapewnić jej długotrwałą i niezawodną pracę, najbardziej powszechny sposób to regularne wymiany oleju, zgodnie z zaleceniami producenta. Wysokiej jakości olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie i chłodzenie turbiny oraz innych komponentów silnika. Kolejny czynnik decydujący o dobrym i długim funkcjonowaniu turbo to unikanie nadmiernego obciążenia na zimnym silniku, w szczególności chodzi o gwałtowne przyśpieszenia i wysokie obroty, ponieważ turbosprężarka potrzebuje odpowiedniego czasu na rozgrzanie.

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak prawidłowo jeździć dieslem z turbiną?

Prawidłowe prowadzenie samochodu z silnikiem diesla wyposażonym w turbosprężarkę wymaga pewnych nawyków, oto kilka wskazówek, które pomogą zachować wydajność i trwałość turbiny:
Rozgrzewanie silnika: warto dać mu kilka chwil na rozgrzanie przed rozpoczęciem jazdy, szczególnie w chłodniejsze dni. To pomaga w osiągnięciu optymalnej temperatury pracy dla turbosprężarki i innych komponentów.
Unikanie gwałtownego przyśpieszania: podczas ruszania z miejsca lub podczas jazdy. Płynne przyspieszanie jest korzystniejsze dla trwałości turbosprężarki.
Właściwe obroty silnika: unikanie jazdy na zbyt niskich obrotach silnika, zwłaszcza przy przyspieszaniu. W turbinach Diesla ważne jest, aby utrzymać odpowiedni zakres obrotów, w którym turbosprężarka działa skutecznie.
Unikanie nadmiernego obciążania na zimnym silniku: ponieważ turbosprężarka potrzebuje czasu na rozgrzanie, należy pozwolić silnikowi pracować przez kilka minut przed bardziej wymagającą jazdą.
Warto wiedzieć, jak dbać o turbinę w Dieslu, ponieważ dbałość o prawidłowe prowadzenie i konserwację pojazdu, pomoże utrzymać wydajność i trwałość turbosprężarki oraz całego silnika.

jak oszczędzać turbo w dieslu

Przy jakich obrotach załącza się turbina w dieslu?

W większości przypadków turbosprężarki w dieslach zaczynają pracować efektywnie w zakresie obrotów od około 1500 do 2000 obr./min, ale nie jest to sztywna reguła. Niektóre turbosprężarki mogą być zaprojektowane w taki sposób, że zaczną pracować już przy niższych obrotach, a inne mogą potrzebować nieco wyższych obrotów. Moment, w którym turbosprężarka zaczyna pracować, zależy od wielu czynników, takich jak projekt silnika, charakterystyka turbosprężarki i jej ustawień, stopień obciążenia silnika czy ilość dostępnego powietrza.

Kiedy chłodzić turbinę?

Sytuacje, w których warto zadbać o chłodzenie turbosprężarek:
Po intensywnej jeździe: kiedy turbosprężarka była mocno obciążana, warto pozostawić silnik na biegu jałowym przez kilka minut przed wyłączeniem. To pozwala na schłodzenie turbosprężarki, unikając „gorącego” wyłączenia.
Unikanie „gorącego” startu: Jeśli silnik został wyłączony po intensywnej jeździe i ma zostać ponownie uruchomiony w krótkim czasie, warto zaczekać chwilę przed ponownym włączeniem, aby turbosprężarka zdążyła się schłodzić.
Podczas parkowania w upalne dni: Jeśli parkujesz samochód na słońcu w upalne dni, temperatura w komorze silnika może się podnieść. W takiej sytuacji, po zaparkowaniu, warto przez chwilę pozostawić pojazd na biegu jałowym.
W większości przypadków procesy chłodzenia i zarządzania temperaturami są automatyczne, ważne jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie natychmiastowego wyłączania silnika po intensywnej jeździe.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi