blog

Jak można uszkodzić turbinę?

25 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

jak mozna uszkodzic awarię

Turbina wbrew pozorom jest bardzo trwałym urządzeniem, jednak użytkownik może w łatwy sposób doprowadzić do usterki; między innymi poprzez wchodzenie na wysokie obroty zaraz po odpaleniu silnika, zanim olej osiągnie odpowiednią temperaturę. Kolejną czynnością, która może uszkodzić turbinę, jest nieschładzanie turbosprężarki po dynamicznej jeździe – powinniśmy odczekać około 2-3 minuty przed zgaszeniem silnika, aby schłodzić turbo. Brak regularności w wymienianiu oleju oraz filtrów także skutkować będzie uszkodzeniami. Wbrew pozorom sama jazda miejska źle wpływa na naszą turbinę. Regularna jazda miejska zwiększa ryzyko odkładania się szkodliwej sadzy we wnętrzu turbo oraz w kolektorze dolotowym.

Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Jednym z pierwszych objawów uszkodzenia turbo, które od razu zauważymy, jest odczuwalny spadek mocy silnika – samochód nie przyspiesza tak szybko, jak kiedyś. Jeżeli nasza turbosprężarka zaczyna głośno „gwizdać” wraz z zwiększaniem prędkości, może to także oznaczać uszkodzenie. Kolejnym objawem, który zauważymy gołym okiem jest zwiększone zadymienie spalin, a według koloru możemy wstępnie ustalić rodzaj usterki. Jeszcze innym objawem, który może wskazywać na uszkodzenie turbosprężarki, to zauważalny zbyt wysoki ubytek oleju silnikowego.

1. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Zużycie lub uszkodzenie turbiny jesteśmy w stanie rozpoznać po kilku objawach. Jednym z objawów rzucającym się w oczy jest zwiększone wydalanie spalin - kolor dymu jest zależny od przyczyny: czarny (niespalone paliwo, niewłaściwa mieszanka), niebieski (przepalany olej) bądź też biały (nadmierna ilość wody w spalinach). Kolejnym objawem, który jesteśmy w stanie odczuć, jest spadek mocy silnika oraz szybki ubytek oleju. Jeżeli nasza turbina jest uszkodzona, usłyszymy to. Będzie to specyficzny dźwięk, świst, który przypomina dźwięk ocierania o siebie metalowych elementów.

2. Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek - Uszkodzona turbina czy można jechać

Do jednych z najczęstszych awarii turbosprężarek należy zbyt niskie ciśnienie oleju lub chwilowy brak smarowania, przez co zwiększone jest tarcie między wałkiem wirnika a łożyskiem. Powoduje to nadmierne zużycie tych elementów i przegrzanie, co doprowadza do pęknięcia wałka. Zdarza się tak, że do turbiny dostaje się opiłek metalu lub inne ciało obce, które blokuje wirnik, wyginając i łamiąc łopatki. Zniszczone w ten sposób wirniki nie wytwarzają właściwego ciśnienia – co przyśpiesza zużycie łożysk.

3. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak długo można jeździć z uszkodzoną turbiną

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń turbosprężarki są wady fabryczne oraz błędy eksploatacyjne użytkowników. Do objawów uszkodzeń możemy zaliczyć wyczuwalny wyraźny spadek mocy silnika, a także ubytek oleju silnikowego.

jak mozna uszkodzic turbosprężarkę

Kolejnym objawem, który możemy zobaczyć gołym okiem, jest dym z rury wydechowej. Jednak jednym z najbardziej typowych objawów jest świst z komory silnika. Dźwięk ten możemy porównać do pohukiwania lub świstu.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kuba
2023-01-11 13:12:40
Turbina może ulec uszkodzeniu z wielu powodów, jednak niektóre z najczęstszych przyczyn uszkodzenia to: Nieprawidłowa eksploatacja: Nadmierne obciążanie silnika lub przeciążanie turbosprężarki, brak odpowiedniej konserwacji czy nieprzestrzeganie zaleceń producenta dotyczących eksploatacji może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Zanieczyszczenie: Gromadzenie się zanieczyszczeń, takich jak sadza czy osad z oleju, może prowadzić do zatarcia się łożysk lub zablokowania turbiny. Przegrzanie: Przegrzanie może prowadzić do deformacji lub stopienia się metalu w turbinie. Uszkodzenie mechaniczne: Turbina jest bardzo delikatnym elementem, który może ulec uszkodzeniu podczas nieprawidłowej eksploatacji lub kolizji. Usterki związane z działaniem układu wydechowego: np. rurki intercoolera lub układ wydechowy jest uszkodzony lub zatkany, co powoduje, że spaliny nie są odprowadzane z odpowiednią prędkością i ciśnieniem, to może prowadzić do uszkodzenia turbiny. Jazda z niskim poziomem oleju: jazda z niskim poziomem oleju w silniku może powodować uszkodzenie turbosprężarki, ponieważ olej jest potrzebny do smarowania i chłodzenia tego elementu. By uniknąć uszkodzenia turbosprężarki należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących eksploatacji oraz regularnie przeprowadzać konserwację silnika i turbosprężarki.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi