
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę

Zasada działania turbiny samochodowej jest stosunkowo prosta, jednakże zacznijmy od tego, że ten podzespół posiada dwa, specjalne wirniki, które umieszczone są na wspólnym wale. Pierwszy z wirników jest zamontowany w systemie wydechowym i jest zasilany poprzez spaliny, które trafiają tam z silnika. Z kolei drugi wirnik znajduje się w przewodzie dolotowym. Ten wirnik funkcjonuje dzięki wyprofilowanym łopatkom, dzięki którym wtłacza on do jednostki napędowej powietrze, którego ciśnienie jest o wiele większe niż ciśnienie powietrza atmosferycznego. To właśnie powoduje, że turbodoładowany silnik pracuje efektywniej.
Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Jak działa turbina w dieslu
Działanie tego podzespołu jest bardzo łatwe do zrozumienia – turbina napędzana jest przez gazy wylotowe silnika, które przepływają przez wirnik i dalej wydalane są przez układ wydechowy. Przez wał, wirnik turbiny przekazuje powietrze na wirnik sprężarki, który z kolei spręża powietrze wpadające przez dolot i filtr. Następnie powietrze powinno być kierowane prosto do kolektora dolotowego, jednakże w większości nowoczesnych aut stosowany jest Intercooler, w którym rozgrzane po sprężeniu powietrze jest ponownie chłodzone przed wprowadzeniem do komory spalania. Głównym celem turbiny samochodowej jest zwiększenie mocy silnika spalinowego, które jest realizowane przez zwiększenie ilości powietrza trafiającego do cylindrów w jednostce czasu.
1. Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Turbina w samochodzie co to jest
W skład mechanizmu turbiny samochodowej wchodzą dwie kluczowe części, czyli turbina i sprężarka, które zamontowane są na jednej osi. Gazy wylotowe skierowane są na turbinę i napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która z kolei wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Dzięki temu możliwe jest spalenie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, co przekłada się na wzrost mocy silnika. Ten podzespół jest narażony na działanie ogromnych sił i bardzo wysokiej temperatury – wirnik może kręcić się z prędkością nawet 200 000 obr./min! Z tego powodu użytkowcy samochodów turbodoładowanych powinni przestrzegać podstawowych zasad eksploatacji.

2. Jak działa turbo? - Turbosprężarka ile daje koni
Turbosprężarka jest podzespołem, który pozwala sprężać powietrze dostarczane do cylindrów w silniku. Im mocniej powietrze jest sprężone, tym więcej mieszanki paliwowo-powietrznej może ulec spaleniu i tym większą moc rozwija silnik. Turbina samochodowa, jak sama nazwa skazuje, składa się z dwóch części: turbiny i sprężarki. Pierwsza z części znajduje się w kolektorze wydechowym i to w niej przepływające spaliny obracają wirnik. Obroty tego wirnika za pośrednictwem osi przekazywane są do drugiej części, czyli sprężarki, która umieszczona jest w kolektorze dolotowym i ma za zadanie wtłaczać powietrze do silnika. Nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby koni, jaką dodaje turbina, jednakże może ona podnieść moc silnika nawet o 40%.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze