W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jak działa turbina w silniku diesel?
Zasada działania turbiny w silniku Diesla jest całkiem prosta – spaliny, które opuszczają silnik przez kolektor wydechowy, napędzają wirnik turbiny, a wraz z jego obracaniem, obraca się również koło kompresji. Następnie sprężarka zasysa powietrze atmosferyczne i wypycha je w stronę kolektora dolotowego. Turbina w silniku Diesla służy głównie do dostarczenia większej ilości tlenu przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa.
Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Jak działa turbina w dieslu
Żeby prawidłowo zrozumieć działanie turbosprężarki, powinniśmy wiedzieć o dwóch podstawowych elementach jej budowy – turbinie i sprężarce, które umieszczone są na wspólnym wale. Skierowane na turbinę gazy wylotowe silnika, napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która zaczyna wtłaczać do cylindrów większą ilość powietrza. Przez to do każdego cylindra trafia większa ilość tleny, który umożliwia spalanie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, co z kolei przekłada się na wzrost mocy silnika. Z racji tego, że turbina jest urządzeniem skompilowanym, jest narażona na działanie ogromnych sił i bardzo wysoką temperaturę. Ciężkie warunki jej pracy wymagają odpowiednich środków smarujących, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta odnoście rodzaju i klasy lepkości oleju stosowanego w silniku.
Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Kiedy włącza się turbina w samochodzie
Już wiemy jak działa turbosprężarka, to teraz skupmy się na jej zastosowaniu oraz zaletach. Turbo stosuje się pośrednio w celu zwiększenia mocy silnika Diesla. To zjawisko jest realizowane przez opisane wyżej zwiększenie ilości powietrza, trafiającego w jednostce czasu do cylindrów. Z racji tego, że paliwo jesteśmy w stanie dostarczyć do silnika w dowolnej ilości, to problemem jest jedynie doprowadzenie odpowiednio dużej ilości tlenu, niezbędnego do zajścia procesu spalania. To jest właśnie głównym celem zastosowania turbosprężarki w samochodzie. Kolejnymi efektami pośrednimi, jakie uzyskamy przez doprowadzenie większej ilości paliwa do silnika, są: mniejsze zużycie paliwa, redukcja emisji szkodliwych substancji oraz zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej. Turbina włącza się w momencie odpalenia silnika.
Turbosprężarka – zasada działania, budowa, eksploatacja - Działanie turbiny
Wiemy już, że turbosprężarka jest urządzeniem wirnikowym, który składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Dlatego skupmy się teraz na zasadzie działania tego podzespołu. Skompresowanie przez część zimną – sprężarkę, powietrze zostaje schłodzone przez chłodnicę doładowanego powietrza i wprowadzone do komory spalania. Następne wtryskiwacz podaje paliwo połączone z chłodnym powietrzem, pod ciśnieniem, przez co nadaje energii tłokowi, który z kolei powoduje pracę silnika. W wyniku spalania się oleju napędowego spaliny wydostają się z komory i zostają zassane, a następnie pod ciśnieniem wyrzucone do kolektora wydechowego przez gorącą część.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze