blog

Jak działa system Twin Turbo? Wszystko, co musisz wiedzieć

9 lipca 2024

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

System Twin Turbo to układ doładowania silnika spalinowego, w którym wykorzystuje się dwie turbosprężarki pracujące sekwencyjnie lub równolegle. Celem zastosowania dwóch turbosprężarek jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika poprzez dostarczenie do niego większej ilości powietrza.

Jak działa system Twin Turbo?
Istnieją dwa główne typy systemów Twin Turbo:
Sekwencyjne doładowanie: W tym systemie mniejsza turbosprężarka działa w niskim zakresie obrotów silnika, zapewniając szybką reakcję na pedał gazu i eliminując tzw. turbodziurę. Wraz ze wzrostem obrotów silnika, do pracy włącza się większa turbosprężarka, dostarczając więcej powietrza i zwiększając moc silnika w wyższych zakresach obrotów. W tym wypadku zaletą będzie lepsza reakcja przy niskich obrotach silnika oraz większa elastyczność i zakres obrotów.
Równoległe doładowanie: W tym systemie obie turbosprężarki pracują jednocześnie, każda z nich tłoczy powietrze do osobnego kolektora dolotowego. Ten typ systemu zapewnia bardziej liniowy wzrost mocy i momentu obrotowego w całym zakresie obrotów silnika. Zaletą tego typu rozwiązania jest na pewno szybsza reakcja na gaz dzięki równomiernemu podziałowi obciążenia oraz większa wydajność przy wysokich obrotach.

System twin turbo znajduje zastosowanie w wielu nowoczesnych pojazdach, przykładowo w samochodach sportowych i luksusowych limuzynach. Jeśli chodzi o przykładowe marki samochodów wykorzystujących system twin turbo to warto wymienić tu BMW M3 i M4. Producentom zależy na zapewnieniu imponującej mocy a przy tym wydajności pojazdów.

warsztat turbin
Szczegóły w turbosprężarce

Od czego psuje się turbina?

Turbina silnika wysokoprężnego może ulec uszkodzeniu z kilku powodów. Najczęstszymi przyczynami są niewłaściwe smarowanie, które powoduje nadmierne zużycie łożysk oraz zanieczyszczenie olejem, które może powodować uszkodzenia mechaniczne. Innym czynnikiem jest zanieczyszczenie powietrza, które może wprowadzić cząsteczki do turbosprężarki, powodując korozję łopatek. Wysoka temperatura spalin i długotrwałe przeciążenie turbiny również przyczyniają się do jej uszkodzenia.

Czy turbosprężarka zmniejsza zużycie paliwa?

Tak, turbosprężarka może potencjalnie zmniejszać zużycie paliwa w silniku spalinowym. Dzięki zwiększonemu wtryskowi powietrza do cylindrów silnika można zaobserwować znacznie efektywniejsze spalanie. Turbosprężarka może również poprawić sprawność silnika poprzez zwiększenie ciśnienia powietrza w cylindrach. To pozwala na bardziej efektywne spalanie paliwa, co przekłada się na niższe zużycie. Ostateczna redukcja zużycia paliwa zależy od specjalnej konstrukcji silnika i stylu jazdy użytkownika.

deska rozdzielcza pojazdu

Po czym poznać, że turbina bierze olej?

Można to rozpoznać po kilku głównych objawach, zaczynając od obecności niebieskiego dymu wydobywającego się z rury wydechowej. Świadczy to o spalaniu oleju w komorze spalania, co może być wynikiem przecieku oleju do turbosprężarki. Dodatkowo jeśli poziom oleju w silniku spada szybciej niż zazwyczaj może to oznaczać, że turbina pobiera olej z układu smarowania. Oczywiście trzeba tu wspomnieć o widocznych wyciekach oleju, który może wyciekać z turbiny lub z przewodów łączących ją z silnikiem.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi