blog

Jak długo wytrzymuje turbosprężarka?

2 lutego 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jak długo wytrzymuje turbosprężarka?

Teoretycznie turbosprężarka powinna bezproblemowo działać przez cały okres eksploatacji silnika. Jednak w praktyce okazuje się, ze turbiny często wytrzymują co najwyżej przebieg rzędu 30-50 tysięcy kilometrów. Na trwałość tego elementu ogromny wpływ ma sposób eksploatacji jednostki napędowej. Zadaniem turbosprężarki jest podniesienie maksymalnego momentu obrotowego silnika i obniżenie prędkości obrotowej jednostki, przy której maksymalny moment jest dostępny. Dlatego, dzięki temu, silnik zyskuje na elastyczności, jest dynamiczniejszy od niższych obrotów.

1. Turbina po regeneracji i jej trwałość - Ile wytrzymuje turbina w dieslu

Profesjonalna regeneracja turbosprężarki powinna nadać jej trwałość zbliżoną do nowej. Jej ewentualny krótszy żywot po regeneracji wynika najczęściej z faktu, że pracuje ona na częściowo zużytym silniku. Często oznacza to gorsze warunki pracy, decydujące o ewentualnie mniejszej trwałości turbosprężarki po regeneracji. Specjaliści w autoryzowanych serwisach, którzy zajmują się regeneracją turbin na co dzień, twierdzą, iż sam proces regeneracji nie jest trudny, natomiast ważna jest precyzja i proces technologiczny. Aby osiągnąć jak najwyższą jakość regeneracji, należy zachować wszelkie zasady z tym związane – wtedy turbosprężarka musi pracować jak nowa.

2. Studzenie silnika turbo - ile czasu czekać, kiedy gasić? - Ile wytrzymuje turbina 1.9 TDI

Zasada wystudzenia silnika przed jego wyłączeniem dotyczy dynamicznej, długiej jazdy, podczas której korzystało się z całego potencjału napędu. Wyłączając nagrzany silnik tuż po zatrzymaniu samochodu, odcina się dopływ oleju do wciąż bezwładnie pracującej turbiny, na skutek czego jego temperatura gwałtownie wzrasta, powodując zwęglenie oleju, zatkanie sadzą kanałów olejowych i zacieranie łożysk. Tak więc po długotrwałej jeździe z wysoką prędkością lub jeździe sportowej, powinniśmy odczekać 2-3 minuty, utrzymując pracę silnika na biegu jałowym, aby wirnik turbiny spokojnie wytracił prędkość, a pracujący olej obniżył temperaturę urządzenia, zanim auto zostanie wyłączone. Kolejny sposób na wystudzenie zaczyna się jeszcze na autostradzie – przed zjechaniem na miejsce docelowe warto zwolnić tempo jazdy mniej więcej 1-2 kilometry wcześniej, tak, aby silnik pracował na niskich obrotach, ale wciąż pod niedużym obciążeniem.

3. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Turbina do regeneracji objawy

Objawy uszkodzonej turbosprężarki mogą być inne dla poszczególnych modeli lub mogą wskazywać na inne uszkodzenia, jednak niezależnie od posiadanego samochodu należy to jak najszybciej sprawdzić u mechanika. Do podstawowych objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonej turbinie, należy specyficzny dźwięk, trudny do zbagatelizowania, występujący podczas przyspieszania.

Kolejnym symptomem jest odczuwalny spadek mocy silnika, a także wydostający się z rury wydechowej czarny dym. Innym objawem uszkodzenia turbiny jest zauważalny ubytek oleju silnikowego.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Jacek
2023-01-11 09:07:44
Okres żywotności turbosprężarki zależy od wielu czynników, takich jak jakość oleju, styl jazdy, warunki eksploatacji, serwisowanie oraz jakieś czynniki losowe. Niektóre turbosprężarki mogą pracować bez problemów przez ponad 150 000 km, inne mogą ulec awarii już po kilku latach czy nawet kilku tysiącach km. Warto pamiętać, że regularne serwisowanie i używanie odpowiedniej jakości oleju oraz unikanie nadmiernego obciążania silnika, takie jak ciągłe jazda na wysokich obrotach, czy jazda z dużym ładunkiem mogą przedłużyć żywotność turbosprężarki. Jeśli pojawiają się jakieś problemy z turbosprężarką, takie jak brak mocy, dymienie, wycie lub hałas, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem, który może dokonać diagnostyki i ewentualnie naprawić problem zanim doprowadzi to do poważniejszych awarii.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60