blog

Jak długo kręci się turbina?

17 września 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Podczas pracy turbosprężarki jej wirnik kręci się z prędkością dochodzącą nawet do 200 000 obr/min. Dodatkowo turbosprężarka pracuje w bardzo wysokiej temperaturze. Po wyłączeniu zasilania samochodu wirnik turbiny potrzebuje od kilku do kilkunastu sekund na wyhamowanie. Z tego też powodu ważne jest to, aby pamiętać, że po każdej dłuższej jeździe należy przed wyłączeniem silnika go schłodzić, czyli pozwolić mu popracować przez około 60 sekund na wolnych obrotach. Takie studzenie turbiny wpłynie pozytywnie na jej dłuższą żywotność.

1. Wiesz, kiedy włącza się turbina w samochodzie?

Często Klienci pytają nas o to, przy jakich obrotach załącza się turbina w dieslu lub w silniku benzynowym. Turbo swoją pracę zaczyna już w momencie uruchomienia jednostki napędowej. Ale jej pracę odczuwa się tak naprawdę w okolicach 3 000 – 3 500 obr/min, kiedy to wzrost ciśnienia jest odczuwalny dla kierowcy.

Jak długo kręci się turbina?

Jak wygląda eksploatacja pojazdu z turbodoładowaniem

Aby móc dłużej cieszyć się bezawaryjną pracą turbosprężarki, należy o nią odpowiednio zadbać. W pierwszej kolejności należy zadbać o jej prawidłowe smarowanie. Zaleca się stosowanie oleju wysokiej jakości, który posiada zarówno właściwości smarne, jak i chłodzące, ale także chroni przed korozją. Należy również systematycznie kontrolować poziom oleju – niedostateczna jego ilość doprowadzić może nie tylko do zatarcia turbiny, ale także może uszkodzić poważnie silnik. Jak sprawdzić smarowanie swojej turbiny? Służy do tego odpowiednia miarka, tzw. bagnet oleju, na którym znajdują się oznaczenia MIN i MAX. Oleju powinien wskazywać swój poziom pomiędzy nimi. Nie inaczej wygląda kwestia filtra oleju – nie warto na nim oszczędzać. Filtr gorszej jakości będzie przepuszczał zanieczyszczenia, które następnie trafią do układu turbodoładowania, powodując jego poważne usterki.

Ważne jest również to, aby umiejętnie obchodzić się z pojazdem po dynamicznej podróży, mowa tu o chłodzeniu turbiny. Niektóre samochody wyposażone są w dodatkowe chłodzenie turbiny, jakim jest intercooler. Nie należy również ignorować objawów, które wskazywać mogą na awarię turbosprężarki.

O tym, że może być zepsuta turbina, świadczą objawy takie, jak głośna praca turbosprężarki, ubytek oleju – spowodowany zazwyczaj jego wyciekiem. Kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego, czasami wyczuwalny jest zapach spalonego oleju.

W takiej sytuacji liczy się czas reakcji. Jazda z uszkodzoną turbiną może poważnie uszkodzić nie tylko sam układ turbodoładowania, ale również i jednostkę napędową.

Jak wygląda eksploatacja pojazdu z turbodoładowaniem
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dawid
2023-01-13 10:14:21
Turbosprężarka jest elementem układu doładowania silnika, który ma na celu zwiększenie mocy silnika poprzez dostarczanie dodatkowego powietrza do cylindrów. Czas trwania eksploatacji turbosprężarki zależy od wielu czynników, takich jak jakość oleju silnikowego, styl jazdy, warunki eksploatacji, itp. Przy prawidłowej eksploatacji i regularnym serwisie, turbosprężarka powinna pracować przez co najmniej 100 000-150 000 km.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi