blog

Jak dbać o silnik benzynowy z turbiną?

3 października 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

silnik benzynowy z turbiną

Jedną z najważniejszych zasad jest utrzymywanie zawsze odpowiedniego poziomu oleju oraz jego regularna wymiana, ponieważ odpowiada on za smarowanie i za chłodzenie elementów turbosprężarki. Oprócz wymiany oleju silnikowego powinniśmy wymienić także filtr oleju i powietrza, które zadaniem jest zatrzymywanie ewentualnych zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się wraz z paliwem. Co więcej, pamiętajmy o tym, aby zaraz po uruchomieniu silnika nie wciskać od razu gazu do podłogi, odczekajmy około 30 sekund, żeby olej mógł dostać się do kanałów smarujących turbinę. Kolejną sprawą, o której powinniśmy wiedzieć, będąc użytkownikami turbodoładowanego samochodu, to nie gaszenie go od razu po zatrzymaniu się – po dojechaniu na miejsce docelowe powinniśmy wrzucić bieg jałowy i odczekać około 1-2 minuty. Warto wiedzieć, że nawet jeśli stosujemy się do wyżej wymienionych zaleceń, nie zawsze uchronimy naszą turbosprężarkę przed uszkodzeniem, a dotyczy to głównie aut kupowanych na rynku wtórnym.

Jak dbać o turbinę? - Jak dbać o turbosprężarkę

Do prawidłowej pracy turbiny samochodowej niezbędny jest czysty olej doprowadzany pod ciśnieniem z układu smarowania silnika – odpowiedzialny jest on za smarowanie i jednoczesne chłodzenie turbiny. Pamiętajmy także o tym, że jazda na niskich obrotach, ale pod dużym obciążeniem, może zaszkodzić bardziej silnikowi niż wykręcanie go na wysokie obroty. Podczas forsownej podróży turbina pracuje bardzo ciężko, rozgrzewa się, a wirnik osiąga wysokie obroty. Po zakończeniu takiej jazdy nie wyłączajmy od razu silnika, odczekajmy około 1-2 minut, aby wirnik turbiny mógł wyhamować, a pracujący wciąż olej obniżył temperaturę podzespołu.

1. Benzynowy silnik turbo – 5 rzeczy, których nie powinieneś z nim robić - Turbodoładowanie

Jako kierowcy nie powinniśmy wykręcać zimnego silnika na wysokie obroty, dajmy czas silnikowi i turbinie na rozgrzanie się oraz rozprowadzenie oleju po całej instalacji. Kolejną ważną zasadą jest chłodzenie podzespołu po forsownej podróży – przed zakończeniem podróży można zwolnić tempo i wprowadzić silnik na niższe obroty lub przed wyłączeniem jednostki napędowej odczekać około 1-2 minut. Pamiętajmy również, aby nie męczyć silnika na niskich obrotach. Bardzo ważna jest regularna i częsta wymiana oleju silnikowego. Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest to, aby nie oszczędzać na paliwie, ponieważ niewłaściwa liczba oktanowa czy zanieczyszczenia paliwa mogą doprowadzić do powolnego, lecz skutecznego zniszczenia silnika i podzespołów.

jak dbać o benzynowy silnik turbo

2. Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę? - Ile wytrzymuje turbina w benzynie

Najważniejszymi zasadami dotyczącymi eksploatacji samochodu wyposażonego w turbosprężarkę są:
1. Oleju zawsze musi być pod dostatkiem – jego poziom powinniśmy kontrolować systematycznie i utrzymywać w górnych granicach.
2. Od razu po odpaleniu nie powinniśmy wykręcać silnika na wysokie obroty do czasu jego nagrzania. Jest to ogólna zasada, jednakże w przypadku turbiny szczególnie ważna. Dopiero właściwie rozgrzany olej odpowiednio chroni łożyska wirnika turbiny.
3. Po długiej i forsownej podróży turbo musi odpocząć, co oznacza w praktyce, że po zaparkowaniu nie wyłączamy od razu silnika, tylko wrzucamy bieg jałowy i utrzymujemy taką pracę silniki przez około 1-2 minuty.
4. Równie ważna jest regularna kontrola filtra powietrza.
Warto wiedzieć, że prawidłowo eksploatowana turbina w benzynie powinna wytrzymać tyle, co sam silnik.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2022-12-30 08:18:28
Aby dobrze dbać o silnik benzynowy z turbiną, należy przestrzegać następujących zasad: Regularnie wymieniaj olej i filtr oleju: regularna wymiana oleju i filtra oleju pomaga utrzymać silnik w dobrej kondycji i zapobiegać uszkodzeniom. Utrzymuj prawidłowy poziom oleju: należy regularnie sprawdzać poziom oleju i uzupełniać go, jeśli jest zbyt niski. Niedobór oleju może prowadzić do uszkodzenia silnika. Dbaj o czystość filtra powietrza: regularne czyszczenie lub wymiana filtra powietrza pomaga zapewnić silnikowi odpowiednią ilość czystego powietrza, co przekłada się na lepszą wydajność i mniejsze zużycie paliwa. Regularnie sprawdzaj stan układu chłodzenia: należy regularnie sprawdzać stan płynu chłodniczego i uzupełniać go, jeśli jest zbyt niski. Płyn chłodniczy pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę silnika i zapobiega przegrzaniu. Dbaj o stan układu wydechowego: należy regularnie sprawdzać stan układu wydechowego i naprawiać ewentualne usterki, aby zapewnić prawidłową pracę silnika i turbiny. Zadbaj o odpowiednią jakość paliwa: należy używać wysokiej jakości paliwa, ponieważ tańsze rodzaje mogą zawierać zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić silnik i turbinę.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi