Ile wytrzymuje turbina 2.0 TDI?

Turbina w silniku 2.0 TDI teoretycznie powinna wytrzymać cały okres eksploatacji silnika. Mimo to w praktyce często okazuje się, że wytrzymuje ona znacznie krócej – ogromnym wpływem na trwałość tego podzespołu jest sposób eksploatacji jednostki napędowej przez kierowcę. W celu wydłużenia żywotności naszej turbosprężarki powinniśmy stosować kilka bardzo ważnych zasad, między innymi do powolnego startowania – z racji tego, że do prawidłowej pracy turbiny niezbędny jest olej, który jest doprowadzany pod ciśnieniem z układu smarowania, dlatego od razu po włączeniu nie powinniśmy go od razu mocno obciążać. Podobnie rzecz się ma przy kończeniu podróży, szczególnie po szybkiej i dynamicznej jeździe – nie wyłączajmy od razu silnika, warto odczekać około 1-2 minut, aby dać czas turbinie na wyhamowanie i ostudzenie. Pamiętajmy również o regularnej wymianie oleju silnikowego, ponieważ starszy olej może być zanieczyszczony, a także może zapychać kanały olejowe, co często kończy się zatarciem turbosprężarki.
Masz w aucie turbo? Będziesz miał wydatki! - Ile km wytrzymuje turbina
Do awarii turbo w aucie możemy doprowadzić między innymi poprzez rzadkie wymiany oleju silnikowego, a także filtrów – długa jazda bez wymiany tych komponentów skutkować może pojawieniem się głębokich rys na łożyskach i korpusie środkowym turbosprężarki. Niewłaściwie dobrany olej lub jego zła jakość wpływać będą negatywnie na nasz podzespół. W pojazdach z silnikiem Diesla, które są prawidłowo eksploatowane przez kierowcę, trwałość turbiny szacowana jest na około 200 tysięcy kilometrów. Uszkodzoną turbosprężarkę możemy zastąpić nową – za kilka tysięcy złotych lub naprawić stary podzespół i wtedy koszty naprawy samochodu będą znacznie niższe. Niestety, często tańsze rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych efektów.
1. Turbina - ile wytrzyma - Ile wytrzymuje turbina 1.9 TDI
Turbina, która jest prawidłowo eksploatowana przez kierowcę, powinna działać tyle czasu co silnik – takie jest główne założenie producentów. Rzeczywistość okazuje się trochę inna, ponieważ do regeneracji trafiają podzespoły z przebiegiem 180 000 kilometrów, ale i także z 35 000 kilometrów. Tak więc to ile wytrzyma turbosprężarka w Twoim silniku 1.9 TDI, w dużej mierze uzależnione jest od tego, w jaki sposób dbasz o układ turbodoładowania. Z tego powodu warto zapoznać się z zaleceniami związanymi z poprawną eksploatacją tego podzespołu, w ten sposób z pewnością uchronisz swoją turbosprężarkę przed niechcianą i nieoczekiwaną awarią.

2. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Ile wytrzymuje turbina po regeneracji
Jednym z najbardziej charakterystycznym objawem, który świadczy o zużyciu się turbiny w dieslu, są gęste i ciemne kłęby dymu wydostające się z układu wydechowego. Zużywająca się turbosprężarka to także hałas i to niebagatelny. Niektóry dźwięki, które wydaje uszkodzony podzespół, przyrównywane są do wycia syreny karetki pogotowia i naprawdę ciężko jest je zignorować. Oprócz intensywności i głośności tych dźwięków, ich inną cechą charakterystyczną jest to, że nasilają się wraz ze wzrostem obrotów silnika. Jeżeli któryś z tych typowych objawów zacznie się pojawiać w samochodzie, jest to znak, że turbosprężarka jest wyraźnie zużyta i czas na szybką interwencję mechanika. Turbina po przeprowadzonym procesie regeneracji, w teorii powinna wytrzymać tyle samo co nowy podzespół.
Dodaj komentarz

Komentarze
Turbosprężarki są dość trwałymi elementami samochodów, ale ich trwałość może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak styl jazdy kierowcy, jakość paliwa i oleju silnikowego, jak również ogólny stan techniczny samochodu. W przypadku turbosprężarki o pojemności 2.0 TDI, przy odpowiedniej obsłudze i konserwacji, można się spodziewać, że będzie ona w dobrym stanie przez co najmniej 100 000 km lub więcej.
Jednakże, jeśli turbosprężarka jest narażona na duże obciążenia lub jest nieodpowiednio konserwowana, jej trwałość może być znacznie krótsza. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan oleju silnikowego i zmieniać go zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, a także dbać o prawidłowe ciśnienie oleju i paliwo. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy w pracy turbosprężarki, takie jak niepokojące dźwięki lub spadek mocy silnika, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem w celu zdiagnozowania i usunięcia problemu.