blog

Gdzie jest turbina w silniku?

11 lipca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Gdzie jest turbina w silniku?

Turbina jest umiejscowiona pod maską samochodu w okolicach silnika. W zależności od marki auta podzespół zamontowany jest z przodu bloku silnika lub też na jego tylnym bloku. Turbosprężarka jest zamontowana przy samym silniku po to, aby spaliny miały do pokonani możliwie najkrótszą drogę, to samo dotyczy wtłaczanego powietrza przez dolot. Głównym celem stosowania turbo jest zwiększenie mocy i sprawności jednostki napędowej, jednakże efektami pośrednimi są także między innymi: zmniejszone zużycie paliwa, redukcja emisji szkodliwych substancji, a także generalna zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej.

Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Turbosprężarka

Działanie turbiny nie jest bardzo skomplikowane, ponieważ napędzana jest przez gazy wylotowe silnika spalinowego, które przepływają przez wirnik turbiny i dalej wydalane są przez układ wydechowy. Następnie sprężarka spręża powietrze, które wypada przez dolot i filtr. Stamtąd powietrze jest kierowane prosto do kolektora dolotowego lub w nowszych samochodach – do intercoolera, w którym rozgrzane po sprężeniu powietrze jest ponownie schładzane przed wprowadzeniem go do komory spalania. Głównym celem stosowania urządzenia turbo jest zwiększenie mocy silnika spalinowego, które jest realizowane przez zwiększoną ilość powietrza trafiającego do cylindrów w jednostce czasu.

Gdzie jest turbina w silniku?

Wymiana turbosprężarki krok po kroku - Turbina ile wytrzymuje

Wymiana turbosprężarki jest pojęciem ogólnym, ponieważ zarówno przed założeniem nowego podzespołu, jak i w trakcie tej czynności należy wykonać kilka innych operacji, aby zagwarantować najwyższą jakość naprawy. Warto wiedzieć, że naprawa rozpoczyna się jeszcze przed demontażem. Bardzo ważne jest także zdiagnozowanie problemu, ponieważ jeżeli nie wiemy czemu nasza turbosprężarka przestała działa, to montaż nowego podzespołu jest wykluczony. Konieczne jest sprawdzenie ciśnienia oleju oraz drożności przewodów olejowych, które doprowadzają i odprowadzają środek smarujący z turbiny. Warto także sprawdzić i wyczyścić cały układ dolotowy. Żywotność turbosprężarki w założeniu powinna być równa żywotności jednostki napędowej.

Wymiana turbosprężarki krok po kroku

Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Wytrzymałość turbosprężarki

Warto wiedzieć, że budowa turbosprężarki składa się z dwóch kluczowych elementów, czyli turbiny i sprężarki, które są zamontowane na jednej osi. Turbinę napędzają gazy wylotowe, które równocześnie napędzają wirnik sprężarki, która następnie wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Z racji tego, że do cylindra trafia większa ilość powietrza, która umożliwia spalanie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, a to z kolei przekłada się na wzrost mocy jednostki napędowej. Teoretycznie turbina powinna wytrzymać tyle samo co silnik samochodu, jednakże w praktyce jest bardzo często inaczej.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2022-12-30 13:45:31
Turbosprężarka jest elementem układu dolotowego silnika spalinowego. Zazwyczaj znajduje się ona w pobliżu głowicy silnika, przy rurze wydechowej. Turbosprężarka składa się z dwóch wałków obrotowych połączonych osią oraz obudowy, w której znajdują się te wałki. Wałek znajdujący się bliżej rury wydechowej jest napędzany przez spaliny, co pozwala na obrót drugiego wałka znajdującego się bliżej układu dolotowego. W ten sposób turbosprężarka wykorzystuje ciśnienie spalin do podnoszenia mocy silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi