blog

Do czego służy gruszka podciśnienia?

29 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Zawór podciśnienia nazywany również gruszką podciśnienia turbiny odpowiada za sterowanie mechanizmem zmiennej geometrii turbiny. Aktuator automatycznie ogranicza maksymalne doładowane jednostki napędowej, co wpływa nie tylko na wydajność, ale również i dłuższą żywotność turbiny.

gruszka podciśnienia do czego jest

Uszkodzony zawór podciśnienia turbiny – objawy swojej awarii będzie sygnalizował przede wszystkim spadkiem mocy pojazdu oraz przejściem w tryb pracy awaryjnej. Niesprawny aktuator będzie miał wpływ na poszerzenie się turbodziury, tak więc znaczne opóźnienie reakcji silnika pojazdu na przyspieszenie. Płynne ruchy sztangi turbiny oznaczają prawidłowe działanie gruszki, jeżeli zaobserwujesz skoki lub zacinanie się cięgna może sugerować nieszczelny, zatarty siłownik lub też zatarty mechanizm VNT.

1. Czy możliwa jest regeneracja gruszki turbiny?

Najczęstszą awarią siłownika jest jego nieszczelność, dziurawa gruszka turbiny powoduje zaburzenie pracy turbosprężarki. Oczywiście można poddać ją procesowi naprawczemu, jednak ze względu na jej cenę czynność ta jest próżna. Kwota, jaką zapłacisz za gruszkę podciśnienia 1.9 TDI waha się w przedziale 100-200 złotych.

Źle ustawiona gruszka turbiny - konsekwencje

Nieprawidłowo wyregulowana gruszka turbiny lub też brak jej kalibracji nie tylko obniży komfort jazdy, ale również doprowadzić może do usterki nie tylko układu turbodoładowania, ale również także i wydechowego – powodować będzie szybsze zapychanie się filtra cząstek stałych.

konsekwencje źle ustawionej gruszki turbosprężarki

Najlepsze parametry uzyskać można poddając zawór podciśnienie regulacji na specjalistycznej maszynie. Samodzielne ustawianie sztangi turbiny sposobem „na oko” nie tylko okazać się może czasochłonne, ale także nie umożliwi tak dokładnego jej ustawienia, jak nasza maszyna. Przypominamy, że kalibracja polega na wydłużaniu i skracaniu cięgna. Mały obszar przepływu spalin sprawi, że nastąpi duży moment obrotowy przy niskich obrotach, natomiast wydłużona sztanga spowoduje, że spaliny będą miały większy obszar przepływu powietrza, co spowoduje duży moment obrotowy przy wysokich obrotach.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.75

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.75
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Mateusz
2023-01-12 14:45:14
Gruszka podciśnienia, zwana również gruszką actuatora, to element turbosprężarki odpowiedzialny za regulację geometrii łopatek turbiny. Gruszka ta składa się z dwóch części: tłoczka i trzpienia. Tłoczek jest podłączony do przewodu podciśnieniowego, który jest sterowany przez komputer silnika. W zależności od poziomu podciśnienia, tłoczek przesuwa się do przodu lub do tyłu, co powoduje zmianę położenia trzpienia, co z kolei wpływa na położenie łopatek turbiny. Funkcja tłoczka polega na automatycznym dostosowywaniu położenia łopatek, w zależności od potrzeb silnika. W przypadku, gdy silnik potrzebuje więcej mocy, trzpień jest przesuwany w górę, co powoduje, że łopatki turbiny są bardziej skierowane, co zwiększa ciśnienie doładowania. Gdy silnik potrzebuje mniej mocy, trzpień jest przesuwany w dół, co powoduje, że łopatki są mniej skierowane, co zmniejsza ciśnienie doładowania.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60