blog

Dlaczego turbo późno wstaje?

1 grudnia 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Naprawa turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Opóźniona reakcja turbosprężarki potocznie zwana późnym wstawaniem turbo spowodowana może być uszkodzonym siłownikiem podciśnieniowym. W przypadku turbo po regeneracji późne wstawanie turbo jest oznaką niedokładnie przeprowadzonej regulacji. Przyczyna może leżeć także po stronie mechanizmu VNT i zablokowanych w jednej pozycji kierownic spalin. Jeżeli zauważyłeś, że Twoje turbo nie doładowuje, to powinieneś sprawdzić, czy w układzie dolotowym oraz wydechowym nie występuje nieszczelność. Kontroli warto poddać również czujnik ciśnienia doładowania.

Turbina późno wstaje

Po zamontowaniu zregenerowanej turbosprężarki okazało się, że turbo późno się załącza a w do dodatku towarzyszy temu niemoc pojazdu? To znak, że regeneracja nie została przeprowadzona z zachowaniem określonych standardów, a dokładniej nie został przeprowadzony ostatni proces regeneracji, jakim jest regulacja nastawnika turbiny. W takiej sytuacji należy poddać turbo korekcie. Przyczyną nieprawidłowego działania turbosprężarki jest również jej nieodpowiedni montaż lub źle dobrana turbosprężarka do silnika pojazdu.

Dlaczego turbo późno wstaje?

Turbodziura, późne wstawanie turbo, czyli dlaczego auto ma słaby dół? - Regulacja sztangi turbiny

Kompleksowo przeprowadzony proces regeneracji wpływa pozytywnie na dalszą pracę turbiny. Regulacja polega na poprawnym ustawieniu sztangi turbiny. Wydłużenie sztangi powoduje, że wcześniej otwiera się zawór upustowy, co wpływa na wolniejsze ciśnienie doładowania, natomiast skracanie sztangi zamyka ten zawór, generując jednocześnie szybsze ciśnienie doładowania. W przypadku regulacji sztangi należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbytnie skrócenie sztangi powodować będzie za wysokie ciśnienie.

Turbo późno wstaje 1.9 TDI 110 KM - Turbo po regeneracji późno wstaje

Opóźniona praca turbo, czyli występowanie poszerzonej turbodziury po regeneracji oznaczać może, że podczas procesu popełnione zostały błędy. Jednym z nich może być niedokładne oczyszczenie mechanizmu zmiennej geometrii turbiny z nagromadzonego nagaru. Błąd numer dwa dotyczyć może uszkodzonych komponentów – kompleksowa regeneracja obejmuje również wymianę uszkodzonych części na sprawne. Trzeci najczęściej popełniany błąd to niepoprawnie przeprowadzona regulacja turbo lub też jej brak.

Turbo późno wstaje 1.9 TDI 110 KM

Przyczyną późnego wstawania turbosprężarki jest najczęściej nieszczelny aktuatora lub niepoprawnie ustawione cięgno gruszki. Znacznie większą wydajność od seryjnej turbosprężarki posiada hybrydowe turbo, dzieje się tak ze względu na większe koło kompresji, które jest w stanie zwiększyć przepływ masz powietrza nawet o 20%. Taki rodzaj turbosprężarek spotykany jest w samochodach sportowych.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.38

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.38
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2023-01-11 13:40:30
Jeśli turbosprężarka "wstaje późno" oznacza to, że nie generuje pełnej mocy od razu po wcisnięciu pedału gazu, tylko po pewnym czasie. Może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z najczęstszych powodów jest brak odpowiedniej ilości oleju w układzie smarowania turbosprężarki. W tym przypadku, po włączeniu silnika, turbosprężarka nie jest odpowiednio smarowana i musi pracować przez pewien czas, zanim olej dotrze do niej. Innym powodem może być niedrożność układu dolotowego powietrza do turbosprężarki. Jest to ważne dla chłodzenia i dostarczania powietrza, które napędza sprężarkę. Blokada w którymś z elementów układu dolotowego powietrza, takie jak filtr powietrza, może powodować, że turbosprężarka nie osiąga pełnej mocy od razu po uruchomieniu silnika. Kolejnym powodem jest problem z układem sterowania turbosprężarki, który nie działa prawidłowo i nie pozwala na odpowiednie dostosowanie prędkości obrotowej turbosprężarki w zależności od potrzeb silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi