blog

Dlaczego turbina zasysa olej?

10 listopada 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jeżeli Twoja turbosprężarka zassała olej silnikowy, to przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej mocno wyeksploatowana jednostka napędowa. Innym powodem zasysania oleju przez turbosprężarkę są tzw. przedmuchy silnika. Zasysanie powietrza przez turbo spowodowane może być także jego zużyciem, wyeksploatowanymi uszczelkami na wałku wirnika turbiny, wtedy spora ilość oleju przedostaje się do kolektora.

turbosprężarka zasysa olej

Charakterystycznym symptomem występowania przedmuchów jednostki napędowej jest wydobywanie się gazów po okręceniu korka wlewu oleju. Jeżeli położysz na wlewie korek (bez dokręcania go), będzie on podskakiwał.

1. Olej w turbinie

Obecność oleju w turbinie, czyli od strony spalin, może być spowodowana niskiej jakości lub też zużytym CHRA. Zarówno nieodpowiednio dobrana, słabej jakości czy też zdeformowana flansza wydechu również będzie powodowała uwalnianie się oleju do turbiny. Inną przyczyną może być uszkodzony pierścień na wałku turbiny – jego uszkodzenie spowodowane może być występowaniem zbyt wysokiej temperatury spalin. Montaż niewłaściwej turbosprężarki oraz nieodpowiednie ciśnienie w niej panujące również doprowadzić może do wycieki oleju.

Zawiodły uszczelniacze turbiny?

Nie zawsze wyciek oleju z turbiny wskazywać może na jej zużycie, czy też nieprawidłowy montaż. Wycieki oleju z turbo mogą być spowodowane zastosowaniem silikonów lub past w celu jej uszczelnienia, mogą one spowodować zatkanie przewodów oleju co znacznie utrudnia jego swobodny spływ. Olej mimo wszystko musi gdzieś spływać, więc szukając innej możliwości wydobywa się przez turbosprężarkę.

uszkodzone uszczelniacze turbosprężarki

Niewłaściwe dobranie uszczelek spływu olejowego (rozmiar, kształt) może także zaburzać spokojny spływ. Zatkana odma turbiny, która odpowiada za odpowietrzanie jest kolejną przyczyną, która powoduje, że turbina puszcza olej. Odma, najczęściej zimą, kiedy temperatura znacznie spada, zamarza co powoduje gromadzenie się nadmiaru spalin, które ze skrzyni korbowej przedostają się do turbosprężarki – może to również spowodować rozszczelnienie turbo.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Jakub
2023-01-12 13:55:16
Turbina zasysająca olej jest poważnym problemem, który może prowadzić do awarii samej turbiny oraz uszkodzenia silnika. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, ale najczęstsze z nich to: Niedostateczna ilość oleju w układzie smarowania turbosprężarki: Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, łożyska turbosprężarki mogą się przegrzewać, co może prowadzić do uszkodzenia samej turbosprężarki oraz zasysania oleju. Zanieczyszczenie lub zużycie oleju: Jeśli olej jest zanieczyszczony lub zużyty, może on nie spełniać swoich funkcji smarowania i chłodzenia, co może prowadzić do uszkodzenia łożysk turbosprężarki oraz zasysania oleju. Uszkodzenie uszczelniaczy: Uszczelniacze turbosprężarki pełnią ważną rolę w zapobieganiu przedostawaniu się oleju do turbosprężarki. Jeśli uszczelniacze są uszkodzone, mogą one nie spełniać swoich funkcji i doprowadzić do zasysania oleju. Niedrożność układu smarowania: Jeśli układ smarowania jest zanieczyszczony lub zablokowany, może to prowadzić do niedostatecznego smarowania łożysk turbosprężarki, co może prowadzić do ich uszkodzenia oraz zasysania oleju. Należy skontaktować się z mechanikiem specjalistą, który dokona diagnozy i ustali przyczynę problemu.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi