blog

Dlaczego turbina załącza się z opóźnieniem?

18 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
turbosprężarka - regeneracja

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Przyczyną, która spowodowała, że turbina działa z opóźnieniem jest wystąpienie tzw. turbodziury. Spowodowane to najczęściej może być zablokowaną zmienną geometrią turbiny. Pojawiająca się turbo dziura, przyczyny jej występowania to również nieszczelna gruszka turbiny lub też zbyt niskie ciśnienie doładowania - powstawać ono może dzięki uszkodzonemu czujnikowi doładowania turbiny.

Jeżeli w Twoim silniku 1.8t turbo późno wstaje i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ładowanie turbiny, aby nie doprowadzić do jej awarii, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie jej w ręce specjalistów. Samodzielna próba regulacji sztangi turbiny może doprowadzić do licznych awarii układu turbodoładowania, takich jak na przykład przeładowanie turbo lub też występowanie zbyt niskiego ciśnienia doładowania.

1. Turbina ciągnie od 3 tys. obrotów - start pracy turbo

Turbosprężarka swoją pacę rozpoczyna już od momentu uruchomienia silnika. Jej praca wyczuwalna jest w zakresie 2 500 – 3 000 obr/min., stąd też większość kierowców uważa, że turbo załącza się w okolicach 3 tysięcy obrotów. Turbosprężarka pracuje nawet na biegu jałowym, kiedy stoisz na światłach.

Należy jednak unikać sytuacji takich, jak szybka jazda na zimnym silniku, kiedy to nie doszło do dostatecznego rozgrzania zarówno motoru, jak i oleju. Znacznie skraca to żywotność turbosprężarki.

Objawy uszkodzonej turbiny

Uszkodzone turbo o swojej niesprawności w pierwszej kolejności poinformuje znacznym spadkiem mocy pojazdu, a następnie jego przejściem w tryb awaryjny, pojawi się również kontrolka check engine. Innym objawem będzie znaczny spadek poziomu oleju silnikowego oraz pojawienie się oleju również na przewodach turbodoładowania lub też pod pojazdem.

Uszkodzone turbo charakteryzuje się również głośną pracą – świst, wycie, pogwizdywanie, zgrzytanie są to najczęściej słyszalne dźwięki przez naszych Klientów. Nie należy ignorować również gęstych kłębów dymu wydobywających się z rury układu wydechowego oraz wyczulanej woni palonego oleju.

Jazda z tak niesprawną turbiną spowodować może jej poważną usterkę, ale także może mieć negatywny wpływ na jednostkę napędową oraz filtr DPF/FAP.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.25

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.25
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2023-01-12 15:22:22
Turbina może wymagać pewnego czasu, aby osiągnąć odpowiednią prędkość obrotową i ciśnienie, aby rozpocząć produkcję energii. Opóźnienie w załączeniu może być również spowodowane koniecznością przeprowadzenia procedur bezpieczeństwa lub kontroli przed uruchomieniem.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi