blog

Dlaczego turbina ciągnie olej?

15 lipca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Dlaczego turbina ciągnie olej?

Najczęściej dzieje się tak z powodu awarii tego podzespołu. Jednakże innym powodem może być także za wysoki poziom oleju w silniku, który blokuje jego swobodny spływ do miski olejowe, ale także niedrożny przewód spływu oleju, który może być zagięty lub zanieczyszczony przez stary, spalony olej. Często nieprawidłowo dobrana uszczelka jest przyczyną wycieku oleju z turbiny. Wiemy już, że nie tylko awaria turbiny jest przyczyną wycieków oleju, ale bardzo często są to zjawiska w ogóle niezwiązane z naszym podzespołem. Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza postawiona przez mechanika.

Wyciek oleju z turbiny – co robić? - Turbina bierze olej przyczyny

Wyciek oleju może być spowodowany rozmaitymi usterkami. Najczęściej jest o niewłaściwy poziom ciśnienia w obudowie turbiny i sprężarki. Taki wyciek stanowi niezwykle niebezpieczne zjawisko i może spowodować uszkodzenie systemów łożyskowych. Turbo jest częścią złożonego układu, na który składają się takie komponenty jak silnik spalinowy, układ dolotowy, wydechowy, smarowania, chłodzenia czy przewody powietrza doładowującego. Taka liczba części powoduje, że wyciek oleju z turbiny może mieć różne objawy i przyczyny. Jeżeli zauważymy wyciek oleju, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika, w celu weryfikacji, a następnie naprawy.

Wycieki Oleju - Przyczyny wycieków oleju? - Uszkodzona turbina a wyciek oleju

Wycieki oleju spowodowane mogą być wieloma czynnikami, przy czym głównym z nich jest nieprawidłowe ciśnienie w obudowie turbiny oraz sprężarki. Taki wyciek może spowodować katastrofalne uszkodzenie systemów łożyskowych i wystąpić w ciągu kilku sekund od rozpoczęcia pracy turbosprężarki. Jeśli podzespół jest prawidłowo zainstalowany, nie powinien puszczać oleju, jednakże zdarzają się sytuacje, w których mimo wszystko dochodzi do wycieków. Warto wiedzieć, że wyciek oleju jest niebezpiecznym zjawiskiem. Jeżeli środek smarujący w niekontrolowany sposób wydostaje się z turbiny, może zanieczyścić środowisko. Oprócz tego ubytki oleju źle wpływają na działanie komponentów, które mogą się zatrzeć.

Wycieki oleju z turbosprężarki - Turbo po regeneracji puszcza olej

Jeżeli kierowa zauważy wyciek oleju z turbosprężarki, może on wskazywać na utrzymane w silniku zbyt wysokiego poziomu oleju, przez co substancja nie ma możliwości swobodnego przepływu do miski olejowej. Inną przyczyną tej sytuacji jest nieszczelność, niedopasowanie bądź zużycie eksploatacyjne uszczelek. Przyczyn, dlaczego turbina po regeneracji puszcza olej, może być kilka, najczęstszą z nich jest nieprawidłowe uszczelnienie. Za mała średnica uszczelki może blokować spływ oleju z turbo do miski olejowej, przez co nastąpi uwalnianie się oleju.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kuba
2022-12-30 13:40:06
Turbina może ciągnąć olej z różnych powodów. Najczęstszym powodem jest uszkodzenie uszczelki między turbiną a silnikiem. Jeśli uszczelka jest uszkodzona, olej z silnika może dostawać się do turbiny i być ciągnięty przez nią. Innym powodem może być zużycie turbiny lub jej elementów, co prowadzi do wycieków oleju. W takim przypadku konieczne może być wymienienie turbiny lub jej naprawa. Należy pamiętać, że ciągnięcie oleju przez turbinę może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem i dlatego nie należy tego ignorować. Jeśli zauważysz, że turbina ciągnie olej, należy natychmiast skontaktować się z mechanikiem, aby ustalić przyczynę i podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi