blog

Diagnoza turbo - czyli jak poznać, że turbosprężarka jest w złym stanie

1 Grudzień 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Diagnoza turbo jest kluczowa, aby odnaleźć źródło awarii podzespołu. Pierwszym krokiem diagnostycznym, który wykonuje mechanik, jest podłączenie skanera ODB-II do pojazdu w celu odczytania kodów błędów, które pomogą zidentyfikować problem z częścią. Kolejnym istotnym punktem jest pomiar ciśnienia dolotowego, czyli ilości powietrza dostarczanego do silnika. Standardowe ciśnienie musi być zgodne z określonymi wartościami - nieprawidłowy wynik badania może oznaczać awarię w układzie dolotowym. Następnie, specjalista wykonuje testy kompresji jednostki napędowej oraz pomiary temperatury spalin i obrotów turbiny. Należy jednak pamiętać, że przed oddaniem turbosprężarki do serwisu, możemy także sami podjąć pierwsze kroki diagnostyczne i sprawdzić czy turbina VCDS jest uszkodzona. W domowych warunkach możemy:

- przeprowadzić analizę dźwięków – nietypowe dźwięki w okolicy maski, takie jak pisk, gwizd, stukanie czy szumienie mogą nam pomóc w zidentyfikowaniu usterki,
- sprawdzić moc jednostki napędowej,
- wizualnie obejrzeć okolice maski – oględziny poszczególnych części pod kątem ewentualnych wycieków czy rozszczelnień turbiny mogą pomóc odnaleźć źródło awarii.

Diagnostyka komupterowa
Turbo w dieslu

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Podejrzewasz, że Twoje turbo uległo uszkodzeniu? - poznaj 5 głównych objawów awarii

Oto 5 głównych objawów, które mogą wskazywać na potencjalne uszkodzenia turbiny 1.9 tdi w samochodzie:

1. Spadek mocy silnika - jeśli zauważysz nagły spadek mocy podczas przyspieszania lub trudności w osiąganiu pełnej mocy jednostki napędowej, może to sugerować problemy z działaniem turbo.
2. Zwiększone zużycie oleju - uszkodzona turbina może prowadzić do spalania oleju silnikowego wewnątrz układu doładowania, co skutkuje zwiększonym zużyciem oleju.
3. Czarny dym z wydechu – kopcenie wydobywający się z wydechu, szczególnie podczas przyspieszania, może wskazywać na uszkodzenie turbosprężarki.
4. Niepokojące dźwięki - dziwne hałasy, takie jak piski, gwizdy lub szmery dochodzące z okolicy turbiny mogą oznaczać problemy z jej działaniem.
5. Zwiększone zużycie paliwa - awaria turbo może prowadzić do niewłaściwego spalania paliwa, co może skutkować zwiększonym zużyciem.

Warto pamiętać, że samu ciężko jest zdiagnozować źródło awarii, ponieważ uszkodzony wąż turbiny, nieszczelna turbina czy problemy z wirnikiem wykazują podobne symptomy. Dlatego w celu sprawdzenia, zalecamy kontakt z specjalistycznym serwisem.

Uszkodzona turbina – przyczyny

Zniszczone turbo w dieslu

Uszkodzenie turbosprężarki może wynikać z różnorodnych czynników, w tym:

1. Niewłaściwe smarowanie - nieprawidłowy poziom oleju lub jego zanieczyszczenie może prowadzić do nadmiernego zużycia łożysk i uszkodzenia wirnika turbiny.
2. Zanieczyszczenia – zabrudzenia lub nagromadzenia sadzy lub osadów mogą zakłócić pracę turbosprężarki i prowadzić do jej uszkodzenia.
3. Wysoka temperatura - nadmierna temperatura w układzie chłodzenia lub brak odpowiedniej wentylacji może przyczynić się do uszkodzeń.
4. Niewłaściwe użytkowanie - niekorzystne nawyki jazdy, takie jak częste włączanie i wyłączanie silnika, prowadzenie na niskim poziomie paliwa lub ekstremalne warunki jazdy, mogą przyczynić się do szybszego zużycia podzespołu.
5. Starzenie się części - naturalne zużycie i starzenie się komponentów turbosprężarki, takie jak uszczelki, łożyska czy wirnik, mogą skutkować jej awarią.

Co zrobić, gdy moje turbo ulegnie usterce?

Gdy turbosprężarka ulegnie usterce, kluczowe jest podjęcie szybkich i odpowiednich działań. Jeśli zauważysz objawy, które sugerują usterkę turbosprężarki, takie jak głośne dźwięki, zmniejszona moc silnika, dymienie lub wycieki oleju, natychmiast skontaktuj się ze specjalistycznym serwisem. Nie próbuj naprawy samodzielnie, jeśli nie masz doświadczenia ani wiedzy w tym zakresie. Regeneracja w domowych warunkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia części. 

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi