Oto 6 najczęstszych przyczyn, które mogą wywołać usterki w turbosprężarkach:
1. Nieprawidłowe smarowanie części - niedostateczna lub zanieczyszczona smarowność może prowadzić do nadmiernego zużycia elementów i uszkodzeń w turbosprężarce.
2. Zanieczyszczenia w oleju lub paliwie – zabrudzenia w oleju silnikowym lub paliwie mogą spowodować skrócenie żywotności podzespołu.
3. Niewłaściwa konserwacja i nieprawidłowa eksploatacja – brak regularnej konserwacji oraz niewłaściwe użytkowanie samochodu mogą przyczynić się do awarii turbiny.
4. Uszkodzenia mechaniczne - wstrząsy, uderzenia lub nieprawidłowy montaż lub demontaż turbiny mogą prowadzić do uszkodzeń.
5. Nieodpowiednia naprawa lub diagnostyka – niewłaściwie przeprowadzona usługa może spowodować zniszczenie turbosprężarki.
6. Naturalne zużycie podzespołu – turbo ma swój okres użytkowania do około 200 tysięcy kilometrów, po tym czasie część może ulec zniszczeniu.
Jeśli w Twoim aucie doszło do uszkodzenia i zauważysz którąkolwiek z głównych przyczyn awarii turbosprężarek, istotne jest przeprowadzenie diagnozy przez profesjonalny warsztat, aby ustalić konkretne przyczyny i odpowiednio naprawić usterkę.


W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Zanieczyszczenia w paliwie - skutki dla działania turbosprężarki
Zanieczyszczenia w paliwie mogą negatywnie wpływać na działanie turbosprężarki, powodując szereg problemów, takich jak:
1. Uszkodzenia mechaniczne - cząstki zanieczyszczeń w paliwie mogą przedostać się do turbosprężarki i uszkodzić jej delikatne elementy.
2. Wzrost zużycia paliwa – zabrudzenia w oleju napędowym mogą unieruchomić całą turbinę.
3. Niska efektywność - zanieczyszczenia w paliwie mogą spowodować spadek wydajności turbosprężarki, co prowadzi do mniejszej ilości dostarczanego powietrza do silnika i negatywnie wpływ na wydajność i moc silnika.
W celu zapobiegnięcia tym problemom ważne jest, aby stosować wysokiej jakości olej napędowy, regularnie wymieniać filtry paliwa oraz przeprowadzać konserwację układu paliwowego zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.
Objawy zepsutego turbo w dieslu – na to warto zwrócić uwagę!

Oto kilka typowych objawów uszkodzonej turbiny 1.9 TDI w silniku diesla:
- spadek mocy jednostki napędowej oraz zwiększone zużycie oleju,
- kopcenie na czarno, niebiesko lub biało z wydechu lub większe spalanie oleju napędowego,
- specyficzne dźwięki uszkodzonej turbiny w okolicy maski np. stukanie czy gwizdanie,
- kod błędu na desce rozdzielczej – Check Engine.
Pamiętaj, że powyższe symptomy niekoniecznie wskazują jednoznacznie na uszkodzenie turbosprężarki - mogą być również związane z innymi elementami. W przypadku zaobserwowania tych problemów zaleca się jak najszybszą wizytę w warsztacie samochodowym w celu dokładnej diagnostyki.
Gdzie najlepiej sprawdzić turbinę?
Turbinę najlepiej sprawdzić w profesjonalnym serwisie zajmującym się silnikami diesla. Specjalistyczna diagnostyka pozwala znaleźć szybko i prawidłowo źródło awarii, a następnie je niwelować. Oto kilka kroków, które warto rozważyć przy wyborze miejsca do sprawdzenia turbosprężarki:
- doświadczenie i kwalifikacje profesjonalistów,
- gwarancja na zregenerowany element,
- nowoczesność sprzętu diagnostycznego,
- jakość części zamiennych oraz technologia naprawy.
Prawidłowa diagnostyka turbosprężarki jest kluczowa dla poprawnego wykrycia usterek i zapewnienia, że ewentualne naprawy będą skuteczne.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze