Czy warto kupić auto z turbiną?

Warto, jednakże po uprzednim sprawdzeniu stanu turbosprężarki – jeżeli chodzi o samochody używane. Osoby, które chcą zainwestować w samochód z turbodoładowaniem, liczą głównie na to, że dzięki turbo będą mogli cieszyć się większą mocą silnika – oczywiście tak będzie. Jednak pod warunkiem, że turbina zamontowana w danym aucie będzie w dobrym stanie, jeżeli jest to jednostka używana. Więc jeżeli zdecydujemy się na zakup samochodu z turbosprężarką, idealnym wyjściem jest zakup auta w salonie, ponieważ mamy wtedy pewność, że urządzenie nie jest uszkodzone nieodpowiednią eksploatacją poprzedniego właściciela. Z kolei jeżeli nie stać nas na zakup samochodu prosto z salonu, warto przed zakupem używanego auta sprawdzić stan turbosprężarki.
Używane auta z turbo - Warto, czy wręcz przeciwnie? - Turbina a turbosprężarka
Jak wiadomo, wszelkich komplikacji unikniemy decydując się na zakup fabrycznie nowego samochodu wspomaganego turbodoładowaniem. Właśnie w takiej sytuacji ewentualna awaria turbiny w większości nie interesuje kierowcę, ponieważ producenci usuwają usterki w ramach gwarancji. Dużo większe problemy mogą czekać kierowców, którzy posiadają samochód z rynku wtórnego. Klienci najczęściej przy zakupie używanego samochodu z turbosprężarką przywiązują wagę do wnikliwej kontroli karoserii pod kątem wypadkowej przeszłości, zapominając o sprawdzeniu urządzenia turbo. Jednakże weryfikacja turbiny poza stacją mechaniczną jest trudna, ponieważ zwykły użytkownik nie będzie w stanie wyłapać ewentualnych awarii.
1. Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Turbina w samochodzie Diesel
Liczba samochodów, które posiadają pod maską urządzenie zwane turbosprężarką, stale rośnie. Zadaniem tego urządzenia jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania silnika, co po wymieszaniu z paliwem poskutkuje zwiększeniem mocy i poprawieniem sprawności. Urządzenie turbo pomaga uzyskiwać wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, sprawiając, że silnik jest bardziej dynamiczny. Z jednej strony turbosprężarka nie obciąża silnika, ponieważ napędza ją energia spalin, ale przez sposób działania jest narażona na spore obciążenia wywoływane przez pracę w wysokich temperaturach. Dlatego użytkownik samochodu wyposażonego w turbo powinien stosować podstawowe zasady eksploatacji, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do różnego rodzaju uszkodzeń.
2. Auto z naprawionym turbo - porady, opinie, ostrzeżenie - Turbina co to
Często z ogłoszeń lub rozmowy telefonicznej konsument dowiaduje się, że samochód używany, którym się zainteresował, miało wymienianą turbosprężarkę. Jednakże wcale nie daje to gwarancji sprawności tego urządzenia, może okazać się, że naprawa została przeprowadzona niefachowo. Zakup auta, które miało wymienianą turbosprężarkę, jest ryzykowny, ponieważ nie wiemy, w jaki sposób tak poważna naprawa była przeprowadzona. Sama regeneracja dla przeciętnego mechanika nie jest dużym wyzwaniem, natomiast problem pojawia się, gdy trzeba ustalić przyczynę awarii i ją usunąć. Wymiana turbosprężarki jest zupełnie bez sensu bez ustalenia i wyeliminowania przyczyny uszkodzenia.
3. Turbosprężarka - Zaleta czy kłopot? - Turbo w samochodzie do czego służy
Działanie mechanizmu turbosprężarki jest stosunkowo proste – polega ono na wtłoczeniu do cylindrów większej ilości powietrza, dzięki czemu mieszanka paliwa z powietrzem jest spalana dużo efektywnej. Użytkownik samochodu wyposażonego w turbosprężarkę powinien stosować się do zasad odpowiedniej eksploatacji.

Auto z zamontowaną turbiną nie wymaga specjalnych czynności obsługowych, jedynie trzeba regularnie wymieniać olej silnikowy oraz filtr powietrza, ważna jest także szczelność układu dolotowego. Wbrew wielu opiniom urządzenie turbo nie jest elementem wysoce usterkowym, o ile jest ono prawidłowo eksploatowane, wówczas powinny wytrzymać tyle, ile sam silnik.
Dodaj komentarz
