blog

Czy w każdym samochodzie jest turbina?

4 lipca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Nie każdy samochód wyposażony jest w turbinę, na rynku znajdziemy także pojazdy z silnikiem wolnossącym SDI, czyli pozbawione tego podzespołu. Silnik bez turbo pracuje a zasadzie zasysania powierza przez jednostkę napędową, która działa na zasadzie równicy ciśnienia pomiędzy komorą spalania a ciśnieniem atmosferycznym otoczenia. Warto wiedzieć, że turbosprężarka jest urządzeniem mechanicznym, które w silnikach spalinowych napędzane jest przez gazy wylotowe i powoduje zwiększenie ilości powietrza, co z kolei przyczynia się do zwiększenia mocy silnika. Układ turbodoładowania stosuje się w celu zmaksymalizowania mocy silnika spalinowego.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Turbina w samochodzie Diesel

Kierowca, który posiada turbodoładowany samochód, powinien pamiętać o odpowiedniej eksploatacji, czyli przestrzeganiu żelaznych zasad. Po pierwsze, po uruchomieniu auta powinniśmy dać pompie około 30 sekund na rozprowadzenie oleju po całym układzie. Prawidłowe użytkowanie pojazdu z turbosprężarką dotyczy także unieruchomiania jednostki napędowej – jeśli przed zatrzymaniem auta podróżowaliśmy na wysokich obrotach silnika, to turbinę powinno się schłodzić. Chłodzenie tego elementu polega na pozostawieniu pracującego silnika na biegu jałowym na około 1-2 minuty lub jazda z wartościami obrotów poniżej 1,5 tys./min. Turbosprężarce zagrażają zanieczyszczenia, które dostają się do tego elementu razem z powietrzem i olejem.

Czy w każdym samochodzie jest turbina?

Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Jazda z uszkodzoną turbina

Silniki w większości nowych aut są już wyposażone w turbo, którego zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania, a to po zmieszaniu z paliwem skutkuje dodatkową mocą. Turbina pomaga w uzyskaniu znacznie wyższego momentu obrotowego przy niższych obrotach niż w jednostkach wolnossących, a to z kolei sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Ten podzespół z jednej strony nie obciąża silnika, ponieważ jest napędzany przez energię spalin, jednakże sposób działania naraża ją na bardzo duże obciążenia ze względu na pracę w bardzo wysokich temperaturach. Jazda z wadliwą turbosprężarką nie jest niczym przyjemnym ani bezpiecznym, dlatego należy zakończyć jazdę, zadzwonić po lawetę i skierować auto prosto do autoryzowanego serwisu, w którym turbina przejdzie szczegółową diagnostykę, czego efektem będzie regeneracja lub wymiana podzespołu.

Czy każdy diesel ma turbinę - Gdzie jest turbina w samochodzie

Nie każdy Diesel jest wyposażony w turbosprężarkę. Na rynku znajdziemy samochodem z silnikiem wolnossącym SDI, które nie są wyposażone w układ turbodoładowania. Działanie takiego pojazdu bez turbodoładowania polega na zasysaniu powietrza przez jednostkę napędową, która działa na zasadzie różnicy ciśnienia między komorą spalania a ciśnieniem atmosferycznym otoczenia. Ten podzespół znajduje się pod maską samochodu w okolicach jednostki napędowej. W zależności od marki auta, turbina zamontowana jest z przodu bloku silnika lub też na jego tylnym boku.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Eryk
2022-12-30 14:02:37
Nie, nie w każdym samochodzie jest turbina. Turbina to rodzaj urządzenia, które służy do zwiększania mocy silnika poprzez dostarczanie dodatkowego powietrza do paliwowo-powietrznej mieszanki. Zazwyczaj stosowane są w samochodach o dużych mocach, takich jak samochody sportowe lub samochody osobowe z silnikami diesla, ale mogą być również stosowane w innych rodzajach pojazdów, takich jak samoloty czy statki. W samochodach z silnikami benzynowymi turbiny zazwyczaj są montowane w celu zwiększenia mocy, natomiast w samochodach z silnikami diesla są stosowane głównie w celu zwiększenia wydajności paliwowej.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi