blog

Czy turbosprężarka niszczy silnik?

9 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Serwis Turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Prawidłowo działająca i eksploatowana turbosprężarka nie niszczy silnika. Wiadomo, turbina jest lekkim obciążeniem dla silnika, jednakże jeżeli będziemy dbać o regularną i częstą wymianę oleju, filtra powietrza oraz paska napędu, jest ogromna szansa, że posłuży ona w naszym samochodzie wiele lat. Głównym zadaniem turbodoładowania jest zwiększenie mocy i sprawności silnika. Warto wiedzieć, że dzięki temu podzespołowi zmniejszymy emisję szkodliwych spalin, a przy prawidłowym użytkowaniu nawet odciążymy jednostkę napędową. Zamontowanie turbosprężarki w samochodzie powoduje lepsze wykorzystywanie spalin wylotowych, co z kolei pozwala uzyskać lepszy moment obrotowy ze względu na większą niezależność prędkości obrotowej turbiny od obrotów silnika.

Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów – Turbodoładowanie

Silniki większości nowych samochodów wyposażone są w turbosprężarkę, której zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania, a to po zmieszaniu z paliwem skutkuje większą mocą. Ten podzespół pomaga w uzyskaniu wyższego momentu obrotowego przy niższych obrotach niż w jednostkach wolnossących, a to sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Turbina nie obciąża silnika, z racji tego, że jest napędzana przez energię spalin, jednakże sposób działania naraża ją na bardzo duże obciążenia ze względu na pracę w wysokich temperaturach. 

1. Benzynowy silnik turbo – 5 rzeczy, których nie powinieneś z nim robić - Jak jeździć z turbiną benzyna

Po pierwsze, nie wykręcaj zimnego silnika na wysokie obroty, daj silnikowi około 30 sekund na rozgrzanie się i rozprowadzenie oleju po całej instalacji. Użytkownik powinien zadbać również o jej odpowiednie chłodzenie – szczególnie po dynamicznej podróży, przed zgaszeniem silnika należy odczekać około 1-2 minut lub przed zakończeniem jazdy zwolnić i wprowadzić silnik na niższe obroty. Nie męczmy silnika wyłącznie na niskim obrotach, ponieważ grozi to osadzaniem się niebezpiecznej sadzy. Ostatnią, jednakże równie ważną kwestią jest to, aby nie oszczędzać na paliwie, ponieważ nieodpowiednia liczba oktanowa czy zabrudzenia paliwa doprowadzić mogą do powolnego, lecz skutecznego niszczenia silnika wraz z jego podzespołami.

2. Jak jeździć autem z turbiną? - Ile wytrzymuje turbina w benzynie

Podczas jazdy turbodoładowanym samochodem powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze prawidłowe rozgrzanie silnika przed podróżą – dajmy czas silnikowi na doprowadzenie się do temperatury roboczej oraz rozprowadzenie oleju po całym układzie. Równie ważne jest schładzanie silnika po forsownej jeździe – przed wyłączeniem silnika dajmy mu około 1-2 minut na schłodzenie się. Ważna jest także częsta i regularna wymiana oleju silnikowego, ponieważ jego rzadka wymiana zmniejsza średnicę kanału doprowadzającego go do turbiny. Jeżeli będziemy dbać o samochód z turbodoładowaniem, możemy cieszyć się żywotnością turbiny, nawet przez całą żywotność silnika. Jeżeli nie będziemy przestrzegać tych kilku ważnych zasad eksploatowania turbodoładowanego samochodu, to turbina może w efekcie uszkodzić silnik.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

jakub
2022-12-30 09:40:38
Turbosprężarka sama w sobie nie niszczy silnika, ale może prowadzić do uszkodzenia silnika, jeśli jest źle obsługiwana lub jeśli wystąpią jakieś awarie. Poniżej wymieniono kilka przyczyn uszkodzenia silnika spowodowanych przez turbosprężarkę: Niedostateczny poziom oleju: Niski poziom oleju w silniku może prowadzić do nadmiernego zużycia oleju w turbosprężarce i spowodować uszkodzenie jej elementów. Może to również prowadzić do uszkodzenia silnika z powodu braku odpowiedniego smarowania. Uszkodzenie uszczelniaczy: Uszczelniacze w turbosprężarce są odpowiedzialne za utrzymanie ciśnienia oleju i uniemożliwienie jego przedostawania się do komory spalania. Jeśli uszczelniacze są uszkodzone lub zużyte, olej może dostać się do komory spalania, co może prowadzić do uszkodzenia silnika. Uszkodzenie łożysk: Łożyska w turbosprężarce są odpowiedzialne za utrzymanie wałka turbosprężarki w ruchu. Jeśli są zużyte lub uszkodzone, mogą powodować nieprawidłowe działanie turbosprężarki, co może prowadzić do uszkodzenia silnika. Uszkodzenie obudowy: Obudowa turbosprężarki jest odpowiedzialna za utrzymanie ciśnienia w jej wnętrzu. Jeśli obudowa jest uszkodzona lub pęknięta, olej może przedostawać się do komory spalania i uszkadzać silnik. Nieprawidłowa eksploatacji: Nieprawidłowa eksploatacja, taka jak nieregularne wymienianie oleju lub nieprawidłowa jakość oleju, może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki i uszkodzenia silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi