blog

Czy turbo ma wpływ na zużycie paliwa?

8 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Regeneracja turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Tak, turbo ma wpływ na zużycie paliwa. Ten podzespół podnosi sprawność silnika, co przekłada się na większą moc, ale także obniżone zużycie paliwa. Pamiętajmy, że ten układ jest znacznie bardziej skomplikowany konstrukcyjnie, co stawia o wiele wyższe wymagania pozostałym elementom takim, jak np. rozrządowi. Zasada działania urządzenia turbo jest bardzo prosta – po wpompowaniu do cylindrów większej ilości paliwa, otrzymujemy mieszankę, która spalana jest efektywniej. Przez kolektor wydechowy gazy z jednostki napędowej trafiają do wirnika, który za pomocą wałka połączony jest z wirnikiem sprężarki – w ten sposób sprężone powietrze dostaje się do układu dolotowego, a następnie cylindrów. Pamiętajmy, że żywność turbiny jest niemal całkowicie uzależniona od techniki i stylu jazdy użytkownika.

Korzyści z turbodoładowania - Turbina a spalanie

Stosowanie turbodoładowania w silnikach ma niewątpliwie wiele zalet. Po pierwsze stosunek mocy do wagi w silnikach wyposażonych w turbosprężarkę jest o wiele mniejsze niż w silniku, w którym spaliny usuwane są w sposób naturalny. Inną zaletą jest to, że turbodoładowany silnik ma mniejsze gabaryty w porównaniu z silnikiem bez turbo, ale o takiej samej mocy. Kolejną ważną zaletą jest to, że wydatność silnika z turbosprężarką na dużych wysokościach obrotowych jest znacznie lepsza – z racji niższego ciśnienia powietrza, strata mocy w silniku bez turbo jest znaczna, przeciwnie dzieje się z wydajnością turbiny, która rośnie przez różnicę ciśnienia między niższym w otoczeniu a wyższym w turbosprężarce.

Czy turbo ma wpływ na zużycie paliwa?

Czy (i w jakim stopniu) turbina wpływa na spalanie? - Kiedy turbina do regeneracji

Urządzenie turbo zwiększa sprawność jednostki napędowej, co przekłada się na wyższą moc i obniżone zużycie paliwa. Te podzespoły zyskały na swej popularności w bardzo szybkim tempie. Przez lata turbosprężarki były one ulepszane i w dalszym ciągu są unowocześniane, aby sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników turbo, a przede wszystkim, żeby zastosować możliwie najlepsze rozwiązania i dążyć do doskonałości w kwestii układu turbodoładowania.

Wszystko o turbosprężarkach - Uszkodzona turbina objawy

Turbodoładowanie już na stałe zagościło we współczesnych samochodach, powodem tego jest wiele zalet wynikających ze stosowania tego podzespołu, np. dzięki mniejszej pojemności skokowej jednostki napędowej otrzymujemy moc większego silnika, a do tego płacimy niższe stawki ubezpieczenia OC. Mimo wszystko znajdziemy także wady, takie jak: częste awarie i koszty naprawy. Objawami uszkodzenia urządzenia turbo są: spadek mocy pojazdu oraz jego głośna praca.Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Bartek
2022-12-30 15:41:16
Turbina jest urządzeniem, które wykorzystuje ciśnienie gazów wytwarzane przez spalające się paliwo w silniku do wytwarzania mocy dodatkowej. W zależności od konstrukcji i rozmiarów turbiny, może ona dostarczać różne ilości mocy dodatkowej do silnika. W ogólnym zarysie, im większa moc dostarczana przez turbinę, tym więcej paliwa jest potrzebne do jej produkcji. Dlatego też, w pewnym sensie, turbina może mieć wpływ na zużycie paliwa. Jednak należy pamiętać, że wpływ turbiny na zużycie paliwa zależy od wielu różnych czynników, takich jak: Tryb jazdy: Jeśli korzystasz z mocy dodatkowej dostarczanej przez turbinę w sposób ciągły lub intensywny, może to prowadzić do wyższego zużycia paliwa. Konstrukcja i wielkość turbiny: Różne rodzaje i rozmiary turbin mogą mieć różny wpływ na zużycie paliwa. Warunki pracy silnika: Temperatura, ciśnienie i przepływ powietrza mogą mieć znaczący wpływ na wydajność turbiny i zużycie paliwa. Sprawność systemu układu dolotowego: Dobrze zaprojektowany układ dolotowy może zapewnić turbinie optymalne warunki pracy, co przekłada się na jej wydajność i zużycie paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, wpływ turbiny na zużycie paliwa jest skomplikowanym zagadnieniem i zależy od wielu różnych czynników. Dlatego też trudno jest określić dokładny wpływ turbiny na zużycie paliwa w ogólnym zarysie.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi