
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Czy turbina może zniszczyć silnik?
Turbina może zniszczyć silnik, szczególnie jeżeli bagatelizujemy awarię tego podzespołu. Niewielu właścicieli samochodów z turbosprężarką zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzonym układem turbodoładowania jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do wielu poważnych usterek. Turbina może uszkodzić silnik, szczególnie gdy zostaną uszkodzone łopatki koła kompresji, które mogą wylecieć z podzespołu i wpaść do silnika powodując jego destrukcję. Co więcej, może dojść do zatarcia silnika przez to, że turbosprężarka będzie miała zbyt małe smarowanie, a wtedy dochodzi do zbyt wysokich temperatur, które prowadzą do przegrzania się i zatarcia wielu elementów tego podzespołu. Awarię tej maszyny wirnikowej możemy bardzo łatwo zauważyć, ponieważ najczęściej dochodzi do takich objawów, jak ubytki olej, głośnia praca, zapach spalonego oleju, a także biały lub czarny dym z rury wydechowej.
Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Zepsuta turbina objawy
Głównymi objawami awarii turbosprężarki są: spadek mocy samochodu oraz jego głośna praca. Bardzo często z układu wydechowego będą wydobywały się gęste kłęby dymu. Kierowca nie powinien bagatelizować znacznego ubytku oleju silnikowego, który wskazywać może na wycieki. Także nagłe, zwiększone spalanie paliwa powinno zwrócić uwagę użytkownika, ponieważ może ono sugerować, że z autem dzieje się coś podejrzanego. Kolejną oznaką uszkodzonej turbiny jest także wyczuwalna woń palonego oleju.

Czy jazda z padniętym turbo może uszkodzić silnik? - Czy turbina może uszkodzić silnik
Jazda z padniętą turbosprężarką może uszkodzić silnik. Ignorowanie problemu niestety prowadzi do jego narastania. Im wcześniej kierowca podejmie kroki zaradcze – między innymi regenerację podzespołu, tym większa jest szansa na uzyskanie dobrych efektów. Jazda z uszkodzoną turbosprężarką z czasem doprowadzi do całkowitego jej zniszczenia, a wtedy będzie konieczne zakupienie nowego podzespołu, którego koszt waha się zwykle w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co więcej, jazda z uszkodzonym turbo może doprowadzić do rozległego uszkodzenia silnika, co wiąże się z kolejnymi poważnymi wydatkami.

Przyczyny awarii turbosprężarek - Kiedy włącza się turbina w benzynie
Najczęściej do awarii turbiny doprowadza sam kierowca, który nie stosuje się do podstawowych zasad eksploatacji turbodoładowanego samochodu. Kolejną przyczyną jest niedostateczne smarowane turbosprężarki, zwłaszcza w starczych rocznikowo pojazdach z większym przebiegiem. Inną przyczyną jest także przebieg wykonywany na oleju silnikowy, ponieważ stary środek smarujący nie służy silnikowi, a tym bardziej niewielkim elementom smarowanym olejem. Bardzo częstą przyczyną awarii turbosprężarki jest także zbyt niski poziom oleju silnikowego.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze