blog

Czy turbina może stukać?

27 grudnia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czy turbina może stukać?

Sprawnie działająca turbina nie powinna wydawać żadnych dźwięków. Stukanie może dotyczyć turbiny, ale także silnika, dlatego po usłyszeniu niepokojących odgłosów, powinniśmy jak najszybciej udać się do mechanika w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Bądźmy świadomi tego, że niemal wszystkie objawy uszkodzenia turbosprężarki dotyczyć mogą awarii innego podzespołu, a wiedza nabyta w Internecie zazwyczaj nie jest wystarczająca, dlatego w celu uniknięcia potencjalnie wysokich kosztów związanych z naprawą, powinniśmy się udać jak najszybciej do wyspecjalizowanego warsztatu. W obecnych czasach coraz większą rolę w samochodach osobowych odgrywają turbosprężarki, dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy zajrzeć z nią do serwisu, ponieważ im szybciej zostanie dokonana naprawa, tym mniej będzie kosztowała. Ciężkim zadaniem jest jednoznaczna ocena bez odwiedzin turbosprężarki w warsztacie, które objawy wskazują bezpośrednio na uszkodzenie podzespołu, a które awarie innych elementów pojazdu.

Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Jak sprawdzić czy turbina jest uszkodzona

Najczęstszym objawem świadczącym o zużyciu turbiny w dieslu jest zauważalny spadek mocy silnika. Jeżeli nasz samochód wolniej wchodzi w wyższe obroty, a reakcja turbosprężarki jest ospała, to może oznaczać, że w najbliższym czasie czeka nas jej regeneracja lub wymiana. Temu objawowi często mogą towarzyszyć różne dziwne dźwięki i drgania, które dochodzą spod maski, a ostatecznie także zapalenie się niepożądanej kontrolki „Check Engine” na desce rozdzielczej. Kolejnym równie często przytaczanym objawem, który wskazuje na zużywający się podzespół, jest świst, a raczej gwizd dobiegający spod maski w trakcie pracy silnika. Innym dość często spotykanym znakiem zbliżającego się końca turbosprężarki jest zauważalnie zwiększone zadymienie spalin.

Czy turbina może stukać?

Dziwne stukanie/dzwonienie gdy turbina ciągnie - Uszkodzona turbina czy można jechać

Dziwne stukania i różnorodne dźwięki wydostające się z turbiny wskazywać mogą awarię układu turbodoładowania, zawieszenia czy nawet jednostki napędowej. Niektóre dźwięki wydawane przez uszkodzone turbo przyrównywane są do wycia syreny karetki pogotowia i naprawdę trudno je zbagatelizować. Oprócz intensywności, a także głośności cechą charakterystyczną takich dźwięków jest to, że nasilają się po tym, jak silnik wejdzie na wyższe obroty. Gdy nasza turbosprężarka ulegnie awarii, powinniśmy jak najszybciej zatrzymać auto, aby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Następstwa jazdy z niewłaściwie działającym podzespołem mogą być poważne dla całego silnika, a w ostateczności doprowadzić do jego zniszczenia.

Dziwne stukanie/dzwonienie gdy turbina ciągnie

Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Objawy uszkodzonej turbiny benzyna

Najczęstszym symptomem świadczącym o kończącej się turbosprężarce jest odczuwalny spadek mocy jednostki napędowej – kierowca odczuje wtedy, że auto straciło swoje przyspieszenie. Kolejnym sygnałem mówiącym nam o awarii układu turbodoładowania, jest tzw. falowanie osiągów, czyli nic innego, jak okresowe spadki mocy silnika. Z reguły temu towarzyszy jeszcze zapalanie się kontrolki błędu na desce rozdzielczej. Niepokojący dla użytkownika samochodu powinien być każdy ślad oleju na przewodach. W turbodoładowanych silnikach czasem dochodzi do sytuacji, w której do cylindrów dociera za mało powietrza, aby spalanie mogło się obywać prawidłowo – to zjawisko sygnalizuje czarny dym wydostający się z rury wydechowej.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Irek
2022-12-30 08:00:43
Turbina może stukać w niektórych przypadkach, co może wskazywać na uszkodzenie lub inne problemy z turbiną. Stukanie w turbinie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: Uszkodzenie łopatek: jeśli łopatki turbiny są uszkodzone lub zużyte, to mogą powodować stukanie podczas pracy turbiny. Zużyte uszczelki: jeśli uszczelki w turbinie są zużyte lub uszkodzone, to mogą prowadzić do stukania podczas pracy turbiny. Zabrudzenie: jeśli turbina jest zabrudzona lub zapchana, to może prowadzić do stukania podczas pracy turbiny. Zużycie: turbina może również stukać z powodu naturalnego zużycia i starzenia się elementów. Jeśli zauważysz stukanie podczas pracy turbiny, to ważne jest, aby sprawdzić stan turbiny i innych elementów silnika. W razie potrzeby konieczne może być naprawienie lub wymiana uszkodzonych elementów. Ważne jest również, aby regularnie sprawdzać stan silnika i turbiny, aby uniknąć problemów związanych z ich pracą.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60