Czy turbina może się zawiesić?

Turbina, czyli turbosprężarka samochodowa może się zawiesić, a samo zawieszenie może dotyczyć zróżnicowanych elementów. Jeżeli mamy do czynienia z turbosprężarką VNT, zacięciu może ulec właśnie zmienna geometria. Zazwyczaj dzieje się tak, jeżeli do turbo przedostanie się ciało obce. Innym elementem, który może zacząć się w turbosprężarce, jest zawór upustowy. Podobne awarie dotyczą równie często nastawników turbo. Co interesujące, zawiesić się może również cała turbosprężarka, a przyczyną tej sytuacji jest brak oleju.
Passat b5 1.9 115KM ATJ - zawiesza się turbo - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu
Zacinająca się turbosprężarka w Passacie B5 oraz we wszystkich innych turbodoładowanych samochodach to problem, którego nie można bagatelizować. Wśród przyczyn, które odpowiadają za uszkodzenie turbo, na pierwszym miejscu wymienić należy niewłaściwe użytkowanie samochodu. Brak studzenia turbo lub intensywna jazda, gdy podzespół ten nie zdążył się jeszcze ostatecznie rozgrzać, mogą szybko pogorszyć kondycję turbosprężarki. Również wszelkie niesprawności w obrębie innych podzespołów lub układów działają na turbosprężarkę destrukcyjnie.
1. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Dźwięk uszkodzonej turbiny
Uszkodzone turbo dość szybko będzie dawało o sobie znać, a objawy tego typu awarii są dość charakterystyczne. O turbosprężarce warto pomyśleć wówczas, gdy samochód nagle traci moc, a jego obroty zaczynają falować. Oprócz tego pojazd z uszkodzonym turbo będzie charakteryzował się większym zadymieniem z wydechu oraz zwiększonym poborem oleju napędowego. Równocześnie w większości przypadków poziom oleju silnikowego będzie się zwiększał. Nie możemy nie wspomnieć także o typowych dźwiękach uszkodzonej turbosprężarki, które mogą przypominać różne odgłosy - niekiedy przypominają pohukiwanie sowy, tarcie metalu o metal lub też wycie, huczenie.
2. Brak mocy - turbina zawiesza się - Uszkodzona turbina a odpalanie
Zawieszona turbosprężarka zarówno w Dieslu, jak i w benzynie objawia się przede wszystkim spadkami mocy. Objaw ten jest szczególnie niebezpieczny przy wykonywaniu manewrów takich, jak wyprzedzanie, ponieważ samochód po prostu może nie podołać oczekiwaniom kierowcy, stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. Ponadto pojazd z uszkodzonym turbo może przejść w tryb pracy awaryjnej, co w praktyce wyklucza jego użytkowanie. Jeżeli po odpaleniu samochodu jego funkcjonowanie wskazuje na awarię w obrębie turbo, warto od razu zainteresować się dostępnymi opcjami naprawy.

3. Zawiesza się turbina? - Silnik, skrzynia biegów - Kiedy turbina do regeneracji
Turbosprężarka, której praca na różnych etapach została zawieszona, wpływa negatywnie na pracę innych układów, w tym jednostki napędowej czy też skrzyni biegów. Aby nie dopuścić do pogłębienia awarii zarówno turbo, jak i wymienionych podzespołów, należy szybko sprawdzić, a następnie zregenerować lub wymienić turbo. Turbosprężarka kwalifikuje się chociażby do weryfikacji wówczas, gdy wydaje niepokojące, nietypowe odgłosy, zaburza pracę pojazdu, powoduje zadymienie lub znaczną utratę mocy.
Dodaj komentarz
