blog

Czy turbina ma wpływ na spalanie?

3 czerwca 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czy turbina ma wpływ na spalanie?

Tak, ponieważ zwiększa ona sprawność silnika, co z kolei przekłada się na wyższą moc i obniżone zużycie paliwa. Urządzenia turbo zyskały na swej popularności w bardzo szybkim tempie. Przez lata były one ulepszane i ciągle są unowocześniane, aby sprostać wymaganiom wszystkim użytkownikom turbin, a przede wszystkim, aby zastosować możliwie najlepsze rozwiązanie i dążyć do doskonałości w kwestii układu turbodoładowania. Do zalet turbosprężarek zaliczymy: dynamizm jazdy. Wartość momentu obrotowego oraz oszczędność w eksploatacji paliwa. Popularność turbin na stale rozgościła się w samochodach i cieszy kierowców komfortem i szybkością jazdy.

Czy (i w jakim stopniu) turbina wpływa na spalanie? - Uszkodzona turbina a spalanie

Turbina ma wpływ na spalanie – jeżeli jest ona sprawna, to samochód zużywa mniej paliwa w porównaniu z silnikiem o identycznej mocy, a wykorzystana energia wylotu spalin przyczynia się do poniesienia sprawności tego silnika. Z racji tego, że jest mniejsza pojemność skokowa, to straty ciepła i tarcia są mniejsze. Co więcej, wydajność jednostki napędowej z doładowaniem turbosprężarkowym na dużych wysokościach jest znacznie lepsza.

1. Korzyści z turbodoładowania - Turbina a spalanie

Turbodoładowanie jest możliwe za sprawą urządzenia zwanego turbosprężarką, która służy do zwiększenia sprawności silnika przez zwiększenie jego mocy, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Ten podzespół pozwala uzyskać wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, w porównaniu do jednostek wolnossących, dzięki czemu silnik jest bardziej dynamiczny. Co więcej, turbina nie obciąża silnika, z racji tego, że jest napędzana przez energię spalin. Przy okazji turbosprężarka znacznie obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co czyni pojazdy bardziej przyjaznymi dla środowiska. Dzięki turbinie możemy podnieść moc samochodu nawet o 40%, jednakże nie jesteśmy w stanie określić dokładnej ilości koni mechanicznych, jaką dzięki niej zyskujemy.

Korzyści z turbodoładowania

2. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Uszkodzona turbina objawy

Głównymi objawami uszkodzenia turbosprężarki są przede wszystkim spadek mocy samochodu i jego głośna praca. Często także z układu wydechowego wydobywać się będą gęste i ciemne kłęby dymu. Kierowca nie powinien również bagatelizować widocznego ubytku układu oleju silnikowego, który wskazywać może na jego wycieki. Nagłe, zwiększone spalanie paliwa może także sugerować, że z samochodem dzieje się coś niedobrego.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

radek
2023-01-10 15:04:37
Tak, turbosprężarka może mieć wpływ na spalanie paliwa w silniku samochodowym. Turbosprężarka pozwala na zwiększenie ilości powietrza dostarczanego do silnika, co oznacza, że silnik może pracować z większą mocą i momentem obrotowym, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu spalania. To pozwala na uzyskanie lepszych osiągów przy jednoczesnym obniżeniu poziomu emisji. Jednak należy pamiętać, że styl jazdy ma duży wpływ na poziom spalania paliwa. Jeśli kierowca korzysta z pełnej mocy silnika przez długi czas, jazda z dużą prędkością przez długi czas, lub jazda pod górką, poziom spalania paliwa może wzrosnąć. Natomiast jeśli kierowca jeździ w sposób oszczędny, unika agresywnych przyspieszeń i hamowań, jazda z prędkością na poziomie niższym niż prędkość maksymalna, poziom spalania paliwa może być niższy niż w przypadku samochodów bez turbosprężarki. Kontrolowanie stylu jazdy, regularnie serwisowanie i konserwowanie turbosprężarki jest ważne dla zapewnienia prawidłowej pracy i długiej żywotności, a tym samym dla oszczędzania paliwa i obniżenia emisji.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi