blog

Czy turbina jest w każdym Dieslu?

25 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

turbo w dieslu

Nie każdy samochód Diesla wyposażony jest w turbosprężarkę, na rynku znajdziemy także auta z silnikiem wolnossącym SDI, czyli pozbawione turbiny. Taki silnik bez turbosprężarki pracuje na zasadzie zasysania powietrza przez jednostkę napędową, która działa na zasadzie różnicy ciśnienia pomiędzy komorą spalania a ciśnieniem atmosferycznym otoczenia. Natomiast turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które w silnikach spalinowych napędzane jest przez gazy wylotowe i powoduje zwiększenie ilości powietrza, co przyczynia się do zwiększenia mocy silnika. Turbinę stosujemy w celu zmaksymalizowania mocy silnika spalinowego.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Turbina w samochodzie Diesel

Użytkownik, który posiada samochód z takim elementem, powinien pamiętać o odpowiedniej eksploatacji – przestrzegania żelaznych zasad: po uruchomieniu silnika trzeba dać pompie około 30 sekund, aby rozprowadziła ona olej po całym układzie. Prawidłowe użytkowanie auta z turbo dotyczy także unieruchamiania jednostki napędowej, czyli jeżeli tuż przed zatrzymaniem się jednostki używaliśmy silnika na wysokich obrotach, turbinę trzeba schłodzić. Schładzamy turbo poprzez pozostawienie pracującego silnika na biegu jałowym na około 2-3 minuty lub jadąc z wartościami obrotów poniżej 1,5 tys./min. Naszej turbosprężarce zagrażają zabezpieczenia, które dostają się do tego elementu razem z powietrzem i olejem. Dlatego powinniśmy regularnie zmieniać olej wraz z filtrami, a także sprawdzać szczelność połączenia pomiędzy filtrem powietrza a turbosprężarką.

1. Objawy uszkodzenia turbiny w dieslu - Jazda dieslem bez turbiny

Wyróżniamy kilka czynników, dzięki którym zauważymy, że nasza turbina jest uszkodzona, jest to między innymi hałas. Jeżeli podczas jazdy spod maski zacznie wydobywać się dziwny, głośny dźwięk, oraz odczujemy brak mocy, może to oznaczać awarię turbiny. Kolejnym elementem, po którym poznamy awarię, jest zwiększone zużycie oleju – wyciek. Będziemy w stanie także zobaczyć gołym okiem dym wydobywający się z rury wydechowej. Pamiętajmy, jeżeli któryś z wymienionych objawów pojawi się podczas jazdy, niezwłocznie udajmy się do serwisu.

2. Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Przy jakich obrotach załącza się turbina w dieslu

Turbosprężarka składa się z mechanizmu, w skład którego wchodzą dwie kluczowe części – turbina i sprężarka zamontowana na jednej osi. Gazy wylotowe, które skierowane są na turbinę, napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która wtłacza do cylindra większą ilość powietrza, umożliwiając spalenie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, co z kolei przekłada się na wzrost mocy silnika. Aby zadbać o silnik wyposażony w turbinę, użytkownik powinien regularnie zmieniać olej, o jak najwyższej jakości. Pamiętajmy też, aby po uruchomieniu silnika rozgrzać go na biegu jałowym, aby olej silnikowy dotarł w każdy jego zakątek, a w szczególności do turbiny.

czy turbina jest w każdym dieslu

3. Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę? - Kiedy włącza się turbina w samochodzie

Aby dobrze zadbać o nasz silnik, który jest wyposażony w turbo, powinniśmy się trzymać podstawowych zasad eksploatacji:
1. Po dynamicznej jeździe nasze turbo musi być schłodzone – po zaparkowaniu nie wyłączaj silnika od razu. Odczekaj 2-3 minuty, aby ją ochłodzić, albo jedź z wartościami obrotów poniżej 1,5 tys./min.
2. Od razu po odpaleniu odczekajmy 30 sekund, aby rozgrzany olej rozszedł się po instalacji.
3. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju oraz filtrów – o jak najwyższej jakości.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kuba
2023-01-11 12:56:09
Nie, turbina nie jest elementem standardowym w każdym silniku Diesla. Turbodoładowanie jest często stosowane w silnikach diesel, które wykorzystywane są w samochodach osobowych, ciężarowych oraz maszynach rolniczych. Turbodoładowanie pozwala na zwiększenie mocy i momentu obrotowego przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności paliwowej, które jest szczególnie ważne w przypadku tych pojazdów. Jednak nie wszystkie silniki Diesla są wyposażone w turbinę. Wiele silników Diesla ma niższe wymagania mocy i momentu obrotowego, a także większe wymagania w zakresie efektywności paliwowej, dlatego tez nie ma potrzeby stosowanie turbosprężarki. Ponadto, istnieją silniki diesla, które wykorzystują różne technologie zwiększania mocy, takie jak kompresory mechaniczne lub wtryskiwacze niskociśnieniowe, które nie wymagają użycia turbiny.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi