blog

Czy odłączenie turbosprężarki w przypadku jej awarii to dobry pomysł?

13 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis napraw turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Odradzamy tak drastycznych czynności, ponieważ odłączając turbo, odcięty również zostanie dopływ smarowania, co spowoduje zatarcie jednostki napędowej. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na awarię turbo najlepiej zwrócić się z tym do serwisu, gdzie turbo zostanie poddane procesowi regeneracji.

Diagnostyka przed regeneracją pozwala na sprawdzenie dokładnego stanu turbiny – cena jest indywidualną kwestią każdego serwisu. Aby uzyskać szczegółowych informacji na temat procesu regeneracji w naszym serwisie – skontaktuj się z nami!

1. Oto najczęściej spotykane objawy zużycia turbiny w benzyniakach i dieslach

O tym, że doszło do awarii turbiny podczas jazdy w pierwszej kolejności informuje znaczny spadek mocy silnika, dodatkowo pojawia się adekwatna kontrolka na desce rozdzielczej pojazdu - check engine, po czym samochód przechodzi w tryb awaryjny. Uwagę zwrócić należy także na kłęby dymu wydobywające się z układu wydechowego, szarpanie silnikiem, wzmożone spalanie oraz niespodziewany spadek poziomu oleju.

Pojawienie się usterki w układzie turbodoładowania będzie również sygnalizowane (dosłownie) charakterystycznymi odgłosami. Dźwięk uszkodzonej turbiny, określany przez naszych Klientów to najczęściej gwizd, świst, zgrzytanie. Często spotkać można się z sytuacją, kiedy dźwięk ten przypomina pohukiwanie sowy lub też wycie karetki – dzieje się tak w przypadku, kiedy kierowca bagatelizuje pierwsze objawy wskazujące na awarię turbo.

Gwizd turbiny po regeneracji – wiemy, co jest tego powodem

Jeżeli po przeprowadzonej regeneracji Twoja turbosprężarka w dalszym ciągu nie pracuje prawidłowo oraz wydaje podejrzane dźwięki, oznacza to, że proces ten nie został przeprowadzony ze szczególną starannością.

Przyczyny najczęściej są dwie:
1. Niedokładnie wyczyszczona zmienna geometria turbiny,
2. Brak kalibracji turbosprężarki.

Problem tkwić może również w montażu. Nieprawidłowo podłączona turbosprężarka, skręcone, sparciałe przewody, a nawet nieodpowiednio przygotowany układ turbodoładowania pod montaż zregenerowanej turbiny – są to kwestie, na które należy zwracać uwagę, w przeciwnym razie może dojść do ponownej awarii turbosprężarki.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Robert
2023-01-13 10:09:52
Odłączenie turbosprężarki w przypadku jej awarii nie jest zalecanym rozwiązaniem. Turbosprężarka jest ważnym elementem układu doładowania silnika, który odpowiada za zwiększanie mocy i efektywności silnika. Jeśli turbosprężarka jest uszkodzona, nie będzie ona w stanie dostarczać odpowiedniej ilości powietrza, co spowoduje, że silnik będzie pracował mniej efektywnie. Odłączenie turbosprężarki oznacza, że silnik będzie pracował na zasadzie tłoczenia powietrza przez przepływomierz powietrza, co oznacza, że moc silnika zostanie znacznie zmniejszona. To również oznacza, że silnik będzie pracował przy większym obciążeniu, co spowoduje wzrost zużycia paliwa i wzrost emisji spalin. W przypadku awarii turbosprężarki, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który dokona diagnozy i zaleci odpowiednie działanie. W przypadku konieczności wymiany turbosprężarki należy wymienić ją na nową lub zregenerowaną zamiennik, zgodnie z zaleceniem producenta.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi