blog

Czy każdy silnik można uturbić?

21 grudnia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Pracownia regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Czy każdy silnik można uturbić?

Teoretycznie każdy silnik można uturbić, jednakże w praktyce może to już tak pięknie nie wyglądać. Wszystko zależne jest od wiedzy i doświadczenia, jakie posiada mechanik, a także od wyposażenia warsztatu. W teorii najłatwiejsze do przerobienia są gaźnikowe silniki benzynowe i diesle z mechaniczną pompą wtryskową. Nowoczesne jednostki napędowe, które mają rozbudowaną elektroniką sterującą wtryskiem wymagały będą ingerencji nie tylko mechanicznych, ale i programowych. Może się okazać, że dane jednostka zostanie uszkodzona podczas uturbiania i nie chodzi tu o nieprawidłowo przeprowadzony proces, ale także o to, że najzwyczajniej silnik może nie podołać takiemu obciążeniu. Dlatego, jeśli chodzi o utrubianie silnika, to firma podejmująca się tej czynności, w pierwszej kolejności powinna przeprowadzić dokładną diagnostykę jednostki napędowej.

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje? - Uturbienie silnika wolnossącego

Jeżeli chodzi o montaż turbo do silnika wolnossącego, koszt to nie tylko zakup samego podzespołu. Cena utrubienia silnika zaczyna się od około 7 tysięcy złotych, a do tego dochodzą koszty robocizny. Kwestię montażu turbiny w jednostce napędowej, która pierwotnie nie jest doładowana, powinniśmy powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, ponieważ montaż tego podzespołu musi być uzupełniony wieloma dodatkowymi wymianami, aby silnik był w stanie podołać generowaniu większej mocy. Jeżeli podejmiemy decyzję o uturbieniu silnika, to nie tylko powinniśmy sprawdzić dokładnie stan całego silnika, ale także warto mieć świadomość tego, że wymagana będzie wymiana tłoków i korbowodów. Sumując całkowity koszt uturbienia silnika benzynowego okazać się może, że w tych samych pieniądzach kupimy całkiem fajny samochód z turbodoładowaniem.

Czy każdy silnik można uturbić?

Turbo dla każdego? - Montaż turbo do silnika benzynowego

Większa część obecnie produkowanych diesli doładowywanych jest turbosprężarką. Jest to efekt niemal samych zalet płynących z zastosowania tego podzespołu w silniku z zapłonem samoczynnym – prostoty konstrukcji, efektów w postaci osiągów, a także łatwego sterowania. Turbo spotyka się również w samochodach osobowych z zapłonem iskrowym, zwłaszcza w tych przeznaczonych do wszelkiego rodzaju rajdów i wyścigów. Zwiększa się też zainteresowanie turbinami producentów seryjnych „benzyniaków”, ponieważ pozwala ona na zwiększenie mocy silnika i przyczynia się do poprawy czystości emitowanych spalin. Możliwe jest więc, że niedługo te podzespoły będą montowane w większej liczbie samochodów, głównie z powodu coraz ostrzejszych norm ekologicznych.

Turbo dla każdego? - Montaż turbo do silnika benzynowego

Benzynowy silnik turbo – 5 rzeczy, których nie powinieneś z nim robić - Uturbienie silnika

Po pierwsze, nie powinniśmy wykręcać zimnego silnika na wysokie obroty, warto dać czas silnikowi i turbosprężarce na rozgrzanie się i rozprowadzenie oleju po całej instalacji. Po drugie, pamiętajmy o chłodzeniu turbosprężarki, kiedy silnik jest mocno rozgrzany, czyli po dynamicznej podróży lub długotrwałym, większym obciążeniu silnika – po dojechaniu na miejsce docelowe wrzućmy bieg jałowy i odczekajmy około 1-2 minut. Inną ważną zasadą jest nie „duszenie” silnika na niskich obrotach. Bardzo ważne są regularne wymiany oleju silnikowego, ponieważ to on chroni jednostkę napędową, a także turbosprężarkę, dlatego tak ważna jest wymiana środka smarującego, najlepiej o najwyższej jakości. Ostatnią ważną zasadą jest to, aby nie oszczędzać na paliwie, ponieważ niewłaściwa liczba oktanowa czy zabrudzenie paliwa doprowadzić może do powolnego, lecz skutecznego zniszczenia silnika i układu wtryskowego.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Darek
2022-12-30 08:06:25
Turbosprężarka, zwana potocznie turbiną, jest to podzespół, który wykorzystuje gazy spalinowe do napędu sprężarki powietrza, która zwiększa ilość powietrza dostarczanego do silnika. Dzięki temu silnik może uzyskać większą moc i moment obrotowy, co przekłada się na lepsze osiągi samochodu. Turbosprężarka jest często stosowana w silnikach diesla, ponieważ te silniki wytwarzają dużo ciepła i gazów spalinowych, co sprzyja sprawnemu działaniu turbiny. Można jednak zastosować turbinę również w silnikach benzynowych, chociaż są one mniej często turbodoładowywane, ponieważ wymagają one więcej paliwa, aby utrzymać odpowiednią temperaturę spalania. Turbosprężarka może być zamontowana w praktycznie każdym silniku, chociaż niektóre modele mogą być trudniejsze do dostosowania do tego typu urządzenia. W przypadku starszych silników lub silników o niskiej mocy mogą być konieczne dodatkowe modyfikacje lub wymiana części, aby zapewnić sprawne działanie turbiny. Zanim zdecydujesz się na montaż turbosprężarki w swoim samochodzie, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu i skonsultować się z mechanikiem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla Twojego silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60