
W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę

Nie każdy samochód z silnikiem diesla jest wyposażony w turbinę. Na rynku dostępne są pojazdy z silnikiem wolnossącym SDI, które są pozbawione turbodoładowania. Działanie takiego auta bez turbosprężarki polega na zasysaniu powietrza przez jednostkę napędową, która działa na zasadzie różnicy ciśnienia pomiędzy komorą spalania a ciśnieniem atmosferycznym otoczenia. Zastosowanie turbiny w samochodach z silnikiem diesla pozwoliło na uzyskanie wyższego momentu obrotowego. Montowanie turbodoładowania stało się tak powszechne, że nikogo nie zdziwi fakt jego posiadania nawet w najmniejszej jednostce napędowej.
Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Turbosprężarka
Mimo tego, że turbosprężarki są zaprojektowane tak, aby bez usterek działać przez całą długość życia silnika, to bardzo często jest jednak inaczej. Dzieje się tak zazwyczaj z winy samych kierowców, którzy w niewłaściwy sposób ich używają. Pamiętajmy, że jeżeli tuż przed zatrzymaniem samochodu używaliśmy silnika na wysokich obrotach, to turbinę należy schłodzić. Podobnie rzecz tyczy się rozpoczęcia jazdy – kierowca auta z urządzeniem turbo musi pamiętać o tym, aby po uruchomieniu silnika dać pompie około 30 sekund na rozprowadzenie oleju po całym układzie. Powinniśmy także od czasu do czasu sprawdzić szczelność połączenia pomiędzy filtrem powietrza i turbosprężarką.
1. Jazda bez turbiny? - Czy samochód pojedzie bez turbiny?
W sytuacji, w której dochodzi do awarii turbiny, wielu kierowców najzwyczajniej to bagatelizuje. Czy rzeczywiście bez sprawnej turbosprężarki możemy jeździć bez żadnych konsekwencji? A więc nie możemy. Jazda samochodem, którego układ doładowania nie jest sprawny w stu procentach, może spowodować poważne usterki nie tylko w samym układzie, ale również i w pozostałych częściach samochodowych takiej jednostki napędowej. Dlatego, jeżeli nie chcesz, żeby jazda z uszkodzoną turbosprężarką okazała się jedną z najdroższych podróży w Twoim życiu, to najlepiej jak najszybciej udać się do wyspecjalizowanego serwisu.

2. Studzenie turbiny i silnika po dynamicznej jeździe - Czy da się jechać z uszkodzoną turbiną?
Urządzenie turbo należy schładzać przede wszystkim po długiej i intensywnej jeździe. Po zatrzymaniu się na miejscu docelowym najlepiej jest odczekać co najmniej 90 sekund z silnikiem pracującym na biegu jałowym, aby wirnik turbiny zdążył wytracić prędkość, a pracujący olej obniżył temperaturę sprężarki. Czas studzenia turbo na postoju możemy znacznie skrócić, jeżeli 1-2 kilometry przed planowanym postojem zwolnimy do takiej prędkości, przy której silnik będzie pracował pod niewielkim obciążeniem, na niskich obrotach. Bądźmy świadomi tego, że z uszkodzoną turbiną nie można jeździć i trzeba natychmiast zakończyć naszą podróż, chcąc skutecznie ograniczyć nagromadzenie usterek w turbo i w konsekwencji także w silniku auta.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Komentarze