blog

Czego nie robić z turbiną samochodową?

9 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Naprawa Turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Po pierwsze nie powinniśmy wyłączać silnika od razu po skończonej dynamicznej podróży – wysoka temperatura spalin oraz równie wysoka prędkość pracy turbiny skutkuje znacznym nagrzewaniem się tego podzespołu, dlatego po zakończonej podróży obciążającej silnik, należy odczekać 1-2 minuty w cel schłodzenia turbosprężarki. Po drugie nie powinniśmy wciskać gazu do oporu na niskich obrotach, ponieważ przy gwałtownym wciśnięciu pedału gazu do silnika trafia więcej paliwa, a niskie obroty sprawiają, że nie jest ono odpowiednio spalane, przez co reszta dostaje się do wydechu. Warto wiedzieć, że turbodoładowane silniki są wrażliwsze na jakość paliwa. Zanim rozpoczniemy jazdę, powinniśmy poczekać, aż olej silnikowy się rozgrzeje, ponieważ zbyt zimny środek smarujący nie zapewnia odpowiedniego smarowania, a to prowadzi do szybszego zużycia elementów silnika. W przypadku zaniedbań konieczna staje się regeneracja turbiny

Jak jeździć autem z turbiną? - Ile wytrzymuje turbina w benzynie

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu wyposażonego w turbosprężarkę, powinieneś unikać gwałtownej jazdy od razu po odpaleniu silnika, który nie został jeszcze dostatecznie rozgrzany, a olej nie został rozprowadzony po układzie. Pamiętaj również, aby po długiej i dynamicznej podróży schłodzić turbosprężarkę przed wyłączeniem silnika. Turbodoładowane samochody powinny unikać wyłącznej jazdy po mieście, ponieważ może to doprowadzić nie tylko do nagromadzenia nagaru oraz innych zanieczyszczeń w turbinie, ale także może nastąpić szybsze zapchanie się filtra cząstek stałych. Bardzo ważna jest systematyczna kontrola układu turbodoładowania i szybka reakcja na występujące objawy awarii podzespołu.

1. 5 rzeczy, których nie należy robić z turbodoładowanymi silnikami - Jak jeździć z turbiną benzyna

1. Nie wciskaj gwałtownie pedału gazu na niskich obrotach silnika – przy takim mocnym wciśnięciu gazu, do jednostki trafia więcej paliwa, ale z powodu niskich obrotów silnik nie jest w stanie go efektywnie spożytkować i reszta dostaje się do wydechu, powodując szybsze zużycie podzespołów.
2. Nie należy stosować słabej jakości paliwa – zainwestujmy i kupmy droższą odmianę na rekomendowanej stacji paliw.
3. Nie wykorzystuj pełnych możliwości silnika, gdy jest on jeszcze zimny.
4. Nie powinniśmy nieumiejętnie dozować gazu przy wyjściu z zakrętu. Pamiętajmy, że turbodoładowane samochody mają dwie ważne cechy, które wpływają na styl jazdy – turbodziurę i wysoki moment obrotowy. Dlatego podczas dynamicznej jazdy autem, należy umiejętnie dozować gaz przy wyjściu z zakrętu.
5. Nieregularna i rzadka wymiana oleju silnikowego oraz filtrów.

2. Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Jazda z uszkodzoną turbiną

Najważniejsza jest regularna i częsta wymiana oleju silnikowego oraz filtrów, w przypadku uzupełniania środka smarującego kierowca powinien przestrzegać ilości zalecanej przez producenta. Kolejną istotną kwestią jest styl jazdy użytkownika – od razu po odpaleniu zapłonu samochodu nie powinniśmy rozpoczynać jazdy od gwałtownego wciskania pedału gazu. Unikać warto też przesadzonej ekonomicznej jazdy oraz poruszania się wyłącznie w warunkach miejskich. Po zakończonej podróży jeszcze przed wyłączeniem silnika powinniśmy odczekać około 1-2 minut w celu schłodzenia turbosprężarki, czas ten dodatkowo umożliwi wirnikowi na spokojne wyhamowanie.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dariusz
2022-12-30 09:41:00
Poniżej wymieniono kilka rzeczy, których nie należy robić z turbosprężarką samochodową: Nie należy przekraczać maksymalnych obrotów silnika: Przekroczenie maksymalnych obrotów silnika może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki i innych elementów silnika. Nie należy używać nieodpowiedniej jakości oleju: Używanie nieodpowiedniej jakości oleju może prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki i innych elementów silnika. Nie należy nieregularnie wymieniać oleju: Nieregularne wymienianie oleju może prowadzić do zużycia elementów turbosprężarki i uszkodzenia silnika. Nie należy nadmiernie obciążać silnika: Nadmierne obciążenie silnika może prowadzić do przegrzania turbosprężarki i uszkodzenia jej elementów. Nie należy samodzielnie naprawiać turbosprężarki: Naprawa turbosprężarki wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy, dlatego nie należy samodzielnie próbować jej naprawiać. W razie problemów należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60