blog

Co zrobić, gdy turbina nie działa?

10 lutego 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Co zrobić, gdy turbina nie działa?

Podczas awarii turbiny należy jak najszybciej udać się do wyspecjalizowanego serwisu, który zajmuje się turbosprężarkami w celu weryfikacji, a następnie wymiany na nowe urządzenie lub poddanie procesowi regeneracji. Im wcześniejsza wizyta u mechanika, tym niższy rachunek. Jeżeli użytkownik samochodu w porę zauważy, że turbina nie działa jak powinna, z reguły da się ją jeszcze naprawić, co jest tańszym rozwiązaniem niż wymiana na nowe urządzenie. Jeżeli właściciel będzie zbyt długo zwlekać, to turbosprężarka może się już nie nadawać do regeneracji, a do tego może okazać się, że na złom nadaje się też cały silnik. W nowych modelach samochodów nawet krótka jazda z niesprawną turbiną może skończyć niemal natychmiastowym zapełnieniem filtra cząstek stałych.

Awaria turbosprężarki – przyczyny – Awaria turbosprężarki objawy

Turbosprężarka uważana jest za jeden z najbardziej wytrzymałych elementów jednostki napędowej, jednak jej ciągła praca w ciężkich warunkach, w połączeniu z niewłaściwym użytkowaniem sprawia, że po pewnym czasie może ulec uszkodzeniu. Do podstawowych przyczyn awarii turbosprężarki zaliczymy:
1. Zatarcie na skutek braku odpowiedniego smarowania – będące często wynikiem niewłaściwej eksploatacji turbiny.
2. Uszkodzenie wirnika, które jest wynikiem dostania się do wnętrza turbosprężarki ciała stałego, np. opiłka metalu.
3. Wycieki oleju do wnętrza urządzenia turbo, spowodowane rozszczelnieniem pierścieni uszczelniających oś wirnika, co z kolei powoduje przedostawanie się oleju do układu dolotowego i wydechowego.
4. Brak sterowania, który jest wynikiem korozji lub innego uszkodzenia siłownika – siłownik odpowiedzialny za wychylenie łopatek może nie działać prawidłowo, przez co turbina znacznie obniży swoją wydajność.

1. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Dźwięk uszkodzonej turbiny

Do pierwszych objawów awarii urządzenia turbo zaliczyć należy odczuwalny spadek mocy silnika – samochód wtedy zbiera się niechętnie do startu, zaś wejście w wysoki zakres obrotów sprawi dużo problemów. Następnym symptomem jest zauważalny ubytek oleju silnikowego, ponieważ uszkodzona turbina pożera większą ilość oleju z powodu zwiększonego tarcia i podwyższonej temperatury. Innym objawem świadczącym o uszkodzeniu turbosprężarki jest wydobywający się z rury wydechowej gęsty i ciemny dym, który nasila się wraz z przyspieszaniem. Ostatnim z najważniejszych objawów jest hałas, który wydobywa się z komory silnika – dźwięk ten jest porównywalny z wyciem karetki, co sprawia, że jest trudny do zbagatelizowania.

2. Objawy uszkodzonej turbiny - Jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Uszkodzona turbina objawy benzyna

Posiadając samochód wyposażony w turbosprężarkę, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, których stosowanie pozwoli na wydłużenie życia urządzenia. Do tych zasad zaliczymy przede wszystkim:
1. Jazdę tylko na rozgrzanym silniku – poprzez zimny silnik przepływa zimny olej, który nie jest w stanie zapewnić właściwego smarowania w sytuacji, gdy szybko rosną obroty.
2. Chłodzenie silnika po długiej, dynamicznej jeździe – przed odcięciem zapłonu, czyli w konsekwencji zamkniemy obieg oleju, pamiętajmy o pozostawieniu silnika na biegu jałowym przez około 2-3 minuty.
3. Systematyczną kontrolę oleju, ponieważ wirniki turbosprężarki źle znoszą przepracowany, stary olej, który może zalepić łopatki i przyczynić się do zatarcia tego podzespołu.
4. Regularną wymianę filtrów – zanieczyszczenia w silniku z urządzeniem turbo będą osadzać się na łopatkach wirnika, co w konsekwencji poskutkuje zatarciem.

3. Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny? - Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę w dieslu

Uszkodzoną turbosprężarkę rozpoznamy po kilku charakterystycznych symptomach, m.in. wyraźny spadek mocy silnika, a także jego osiągów. Kolejnym objawem jest zauważalny ubytek oleju silnikowego spowodowany podwyższoną temperaturą turbiny lub nieszczelnościami układu. Uszkodzona turbosprężarka wydaje specyficzny dźwięk – świst przypominający wycie karetki pogotowia lub dźwięk ocierania o siebie metalowych części.

Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Jak rozpoznać awarię turbiny?

Ostatnim z typowych symptomów świadczących o awarii urządzenia turbo jest wyczuwalny zapach spalonego oleju wewnątrz pojazdu. Dla poszczególnych modeli samochodów symptomy uszkodzonej turbiny mogą być inne lub mogą wskazywać na inne uszkodzenia, jednakże niezależnie od tego należy zweryfikować taki stan rzeczy u mechanika.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Piotr
2023-01-11 08:58:48
Jeśli podejrzewasz, że twoja turbosprężarka nie działa prawidłowo, powinieneś skontaktować się z mechanikiem, aby sprawdził i zdiagnozował problem. W zależności od przyczyny usterki, mogą być wymagane różnego rodzaju naprawy. Jednym z pierwszych objawów nieprawidłowego działania turbosprężarki jest brak mocy silnika. W takim przypadku, należy pilnie sprawdzić układ dolotowy powietrza, ciśnienie oleju, a także jego poziom. Często brak mocy to jedynie problem z ciśnieniem oleju lub jego brak. Innym objawem mogą być dziwne dźwięki pod maską, takie jak gwizdanie czy huczenie. W takim przypadku, mogą być wymagane naprawy turbosprężarki, takie jak wymiana łożyska lub naprawa kompresora. Jeśli Twoja turbina nie działa, należy skontaktować się z profesjonalnym mechanikiem, który może dokładnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie naprawy. Warto też zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące serwisowania turbosprężarki określone przez producenta w instrukcji obsługi.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60