blog

Co to znaczy turbodoładowanie?

9 lutego 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
regeneracja turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Turbodoładowanie jest to mechaniczne rozwiązanie, które ma na celu zwiększenie osiągów silnika poprzez doprowadzenie do komory spalania większej ilości powietrza. W takim układzie turbosprężarka odgrywa główną role dlatego, że jej montaż umożliwia dostarczenie do komory silniki większej ilości powietrza, które właśnie powodują turbodoładowanie. Dlatego właśnie zastosowanie urządzenia turbo pozwala na uzyskanie większej mocy przy niższej pojemności skokowej. Kolejnym elementem, który wspomaga układ turbodoładowania, jest intercooler, który zaopatruje turbinę w masy powietrza.

Co to jest Turbodoładowanie - Turbosprężarka

W procesie turbodoładowania wykorzystuje się turbosprężarkę, która jest zbudowana z turbiny umieszczonej w układzie wydechowym oraz pompy zlokalizowanej w przewodzie dolotowym. Oba te elementy są umieszczone na tym samym wałku. Gazy spalinowe, które wydobywają się z ogromną prędkością z silnika, wprawiają w ruch łopatki turbiny, a z kolei wirujące łopatki rozruszają wirnik pompy, która zaczyna tłoczyć do silnika nadmiarowe powietrze. Silniki wyposażone w turbodoładowanie umożliwiają uzyskanie wysokich mocy z niskich pojemności skokowych. Jednakże ich podstawową wadą jest tzw. turbodziura, a jest to bezwładność kół łopatkowych – turbosprężarka dopiero zaczyna funkcjonować, kiedy silnik osiągnie odpowiednią prędkość obrotową, zatem w określonych warunkach zalety tego rozwiązania nie są odczuwalne.

1. Turbodoładowanie – czy warto? - Turbodoładowanie

Turbodoładowanie posiada wiele zalet, jedną z najważniejszych możemy wymienić wzrost wydajności silnika, w porównaniu z jednostką wolnossącą o takiej samej pojemności, co pozwala na znaczne podniesienie jego mocy. Silniki wyposażone w turbodoładowanie pracują z dużym nadmiarem powietrza, co przede wszystkim zwiększa sprawność jednostki napędowej przy jednoczesnym niższym zużyciu paliwa w porównaniu z silnikami wolnossącymi. Niestety, jak we wszystkim, w turbodoładowaniu również znajdziemy wady. Do największej wady możemy zaliczyć tzw. efekt turbodziury – to przedział czasowy, który jest potrzebny na rozpędzenie wirnika sprężarki. Odczujemy wtedy konkretny spadek możliwości silnika, a w konsekwencji reakcja na wciśnięcie pedału gazu będzie opóźniona. Posiadając samochód z turbodoładowaniem, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach jego eksploatacji, aby nie doprowadzić do rozległych awarii tego urządzenia.

2. Benzynowy silnik turbo – 5 rzeczy, których nie powinieneś z nim robić - Jak jeździć z turbiną

1. Nie ciśnij zimnego silnika – kiedy rozpoczynasz podróż danego dnia, daj silnikowi trochę czasu na rozgrzanie się.
2. Nie gaś gorącego silnika od razu po zakończonej jeździe – o ten aspekt powinniśmy zadbać, kiedy silnik jest mocno rozgrzany, najczęściej po dynamicznej lub długotrwałej jeździe. Po zaparkowaniu odczekaj 2-3 minuty, zostawiając samochód na biegu jałowym.
3. Nie męcz silnika na niskich obrotach – sama miejska jazda nie wpływa pozytywnie na nasze urządzenie turbo.
4. Regularnie wymieniaj olej, ponieważ olej w jednostkach posiadających turbodoładowanie nie tylko ma za zadanie chronić silnik, ale dodatkowo turbosprężarkę.
5. Nie oszczędzaj na paliwie i oleju – jakość obu z nich ma kluczowe znaczenie dla ochrony silnika z turbodoładowaniem, a jego wybór jest równie ważny.

3. Jak działa turbodoładowanie? - Turbosprężarka do czego służy

Turbosprężarka, która jest odpowiedzialna za doładowanie silnika, składa się z dwóch maszyn przepływowych. Pierwszą z nich jest turbina, którą napędzają spaliny opuszczające silnik, strumień spalin trafia na wirnik turbiny, wprowadzając go w ruch obrotowy.

Z kolei wirnik ten jest połączony wałkiem z wirnikiem sprężarki, która jest drugim elementem urządzenia. Kształt obudowy wirnika i samego wirnika sprężarki pozwala zasysać powietrze z atmosfery, następnie sprężyć je i wypchać w stronę kolektora dolotowego. Dokładnie dzięki temu do silnika trafia większa ilość powietrza, co jest warunkiem koniecznym do zwiększenia mocy.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Bartek
2023-01-11 09:01:41
Turbodoładowanie to technologia, która polega na wykorzystaniu sprężarki, aby do silnika samochodu dostarczyć więcej powietrza niż normalnie. Sprężone powietrze jest bardziej gęste niż powietrze atmosferyczne, co pozwala na zwiększenie ilości tlenu, który dostaje się do silnika. To z kolei pozwala na zwiększenie mocy silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi