blog

Co to znaczy turbo?

9 lutego 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis naprawy turbosprezarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Co to znaczy turbo?

Turbo jest potoczną nazwą układu doładowania, które pracuje w silniku i ma na celu poprawę osiągów bez zmiany konstrukcji silnika, poprzez wtłoczenie większej ilości powietrza. Turbo jest układem składającym się z turbosprężarki samochodowej, chłodnicy wtłaczanego powietrza, która nazywana jest intercoolerem, a także układu dolotowego, czyli zestawu filtrów oczyszczających zasysane do turbosprężarki powietrze. Urządzenie zwane turbosprężarką składa się z części gorącej – turbiny i części chłodnej, czyli sprężarki. Turbinę napędzają gazy wylotowe wydobywające się z silnika, następnie napędzają wirnik sprężarki, której zadaniem jest sprężenie powietrza przed dostarczeniem go do silnika – ten element generuje doładowanie.

Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Co to jest turbo w samochodzie

W większości nowoczesnych samochodów pod maską znajdziemy turbosprężarkę, której zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania silnika, co po zmieszaniu z paliwem skutkować będzie dodatkową mocą. Za podanie dodatkowej mocy odpowiedzialny jest wirnik. Natomiast turbosprężarka jest nakręcana przez spaliny wytworzone w procesie spalania. Dlatego układ z turbo wtłacza do silnika większą ilość powietrza, przekładając to na uzyskaną moc i sprawność. Turbosprężarka pomaga uzyskiwać wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach, dlatego możemy liczyć na efekt wbicia w fotel.

2. Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Turbo w samochodzie do czego służy

Aby dobrze zrozumieć działanie turbosprężarki, trzeba wiedzieć, że składa się ona z turbiny i sprężarki, zamontowanych na jednej osi. Wycelowane na turbinę gazy wylotowe napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Dlatego do każdego cylindra trafia większa ilość tlenu, który umożliwia spalenie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, a to z kolei przekłada się na wzrost mocy silnika. Urządzenie turbo stosuje się w celu zwiększenia mocy silnika spalinowego, a jest to realizowane przez zwiększenie ilości powietrza, trafiającego do cylindrów w jednostce czasu. Z racji tego, że paliwo możemy dostarczyć do silnika w dowolnej ilości, jedynym problemem jest jedynie doprowadzenie odpowiednio dużej ilości tlenu, który jest niezbędny do zajścia procesu spalania – tym właśnie zajmuje się turbosprężarka.

3. Jak wydłużyć życie turbosprężarki? - Jak używać turbosprężarki?

Przestrzeganie niżej podanych zasad pozwoli jak najdłużej cieszyć się sprawnością turbosprężarki:
1. Pamiętaj o używaniu dobrego oleju silnikowego i nie przeciągaj terminów jego wymiany, ponieważ im starszy i bardziej przepracowany olej, tym gorsze ma on właściwości smarne, a także osady powstałe ze starego środka smarnego mogą blokować przewody olejowe.
2. Regularnie sprawdzaj poziom oleju silnikowego, ponieważ silniki z doładowaniem pracują pod znacznym obciążeniem i często zużywają pewne ilości oleju, jeżeli stan oleju zbliża się do minimum lub co gorsza jest poniżej tego poziomu, ryzykujesz awarią turbosprężarki.

Jak wydłużyć życie turbosprężarki?

3. Dbaj o to, aby nie wykorzystywać pełnej mocy silnika dopóki nie osiągnie on temperatury roboczej, olej silnikowy nie zdąży dotrzeć do turbosprężarki, przez co urządzenie nie będzie miało odpowiedniego smarowania, co grozi awarią.
4. Nie gaś silnika od razu po dynamicznej jeździe – dla trwałości turbosprężarki warto zadbać o to, aby przed zgaszeniem rozgrzanego silnika przez 2-3 minuty odpoczął on na biegu jałowym.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Karol
2023-01-11 09:01:29
Turbo to skrót od "turbosprężarka". Turbosprężarka jest to urządzenie, które wykorzystuje energię spalin do zwiększenia ilości powietrza dostarczanego do silnika. Turbosprężarka składa się z dwóch podstawowych części: kompresora i turbiny. Kompresor jest napędzany przez wydechowe spaliny silnika, które obracają wał kompresora, który z kolei kompresuje powietrze dostarczane do silnika. Turbina natomiast, jest napędzana przez kompresowane powietrze, które obraca wał turbiny. Dzięki temu, że do silnika dostarczane jest więcej powietrza, możliwe jest zwiększenie mocy silnika oraz zwiększenie efektywności paliwowej. Turbosprężarki są często stosowane w samochodach osobowych, a także w pojazdach ciężarowych, maszynach budowlanych, czy statkach.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi

Zadzwoń +48 609 70 70 60