Co to jest turbo w samochodzie?

Turbosprężarka jest urządzeniem mechanicznym, które odpowiada za zwiększenie siły silnika, działa ona na zasadzie podwyższenia ilości powietrza, a zasilana jest przez gazy wylotowe.
To urządzenie dzieli się na dwie podstawowe części: sprężarkę i turbinę. Celem turbosprężarki jest zwiększenie oraz poprawienie mocy silnika spalinowego. Bezproblemowym do dostarczenia środkiem jest paliwo, może ono dostawać się w dowolnej ilości, jednak problematyczne okazuje się doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu, aby mógł zajść proces spalania. Aby doszło do tego procesu, wymagana jest właśnie turbosprężarka, ponieważ jej zadaniem jest dostarczenie większej ilości tlenu.
Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Turbina w samochodzie benzynowym
Aktualnie w większości nowych samochodów są stosowane turbosprężarki, których zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania silnika, co po zmieszaniu z paliwem skutkować będzie dodatkową mocą. Dzięki turbinie uzyskamy wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach niż w jednostkach wolnossących, co z kolei sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Sposób działania turbosprężarki naraża ją na bardzo duże obciążenia ze względu na pracę w wysokich temperaturach. Właśnie dlatego koniecznością jest odczekanie 2-3 minut przez wyłączeniem silnika wyposażonego w urządzenie turbo, aby zdążyła ona ostygnąć.
1. Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie? - Turbo w samochodzie do czego służy
Działanie turbosprężarki nie jest skomplikowane – napędzana jest przez gazy wylotowe silnika spalinowego, które przepływają przez wirnik turbiny i dalej wydalane są przez układ wydechowy. Następnie wirnik sprężarki – spręża powietrze, które wpada przez dolot i filtr. W kolejnym etapie powietrze jest kierowane prosto do kolektora dolotowego, jednak w nowoczesnych samochodach stosowany jest intercooler, w którym rozgrzane po sprężeniu powietrze ponownie jest chłodzone przed wprowadzeniem go do komory spalania. Głównym celem stosowania urządzenia turbo jest zwiększenie mocy silnika spalinowego, które jest realizowane przez zwiększone ilości powietrza trafiającego do cylindrów w jednostce czasu.
2. Jak działa turbo? - Turbosprężarka
Jak sama nazwa wskazuje, turbosprężarka to dwie części – turbina i sprężarka. Wirnik turbiny jest napędzany poprzez gazy wylotowe samochodu i nazywany jest gorącą częścią z uwagi na właśnie wysoką temperaturę spalin. Z kolei wirnik sprężarki napędzany jest przez wałek połączony z wirnikiem turbiny, co powoduje sprężenie powietrza doprowadzanego do niej z dolotu oraz jego transport do komory spalania. Pomiędzy silnikiem a turbiną znajduje się intercooler, który chłodzi sprężone powietrze – im jest ono zimniejsze, tym gęstsze się staje, co powoduje, że do komory spalania dostaje się większa ilość tlenu wymaganej do spalenia większej dawki paliwa potrzebnej do uzyskania wyższej mocy.
3. Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Turbina samochodowa jak działa
Urządzenie zwane turbosprężarką składa się z dwóch podstawowych elementów – turbiny i sprężarki, które zamontowane są na jednej osi. Gazy wylotowe są skierowane prosto na turbinę, napędzają równocześnie wirnik sprężarki, która wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Dzięki temu mechanizmowi do każdego cylindra trafia większa ilość tlenu, umożliwiając spalanie w tej samej objętości komory znacznie większej ilości paliwa, a to z kolei przekłada się na wzrost mocy silnika.

Mimo wszystko z turbosprężarką trzeba się specjalnie obchodzić, dlatego użytkownik powinien znać i stosować podstawowe zasady eksploatacji, m.in. stosować tylko oleje najwyższej jakości. Ważne jest także, aby po uruchomieniu silnika rozgrzać go na biegu jałowym, ponieważ olej silnikowy musi dotrzeć do każdego zakątka instalacji, a w szczególności do turbiny.
Dodaj komentarz

Komentarze
Turbo w samochodzie to urządzenie zwane turbosprężarką, które jest montowane w układzie dolotowym silnika spalinowego. Jego zadaniem jest zwiększenie ilości powietrza dostarczanego do silnika, co przekłada się na zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Turbosprężarka składa się z dwóch wałków, które są połączone ze sobą. Jeden wałek jest napędzany przez spaliny wytwarzane przez silnik. Drugi wałek z kolei napędza wał silnika. Dzięki temu wał silnika obraca się szybciej, a tym samym silnik generuje więcej mocy. Turbo pozwala na zwiększenie mocy silnika bez potrzeby zwiększania jego pojemności, co jest ważne zwłaszcza w przypadku pojazdów mobilnych. Turbo jest szczególnie pomocne przy niższych obrotach, pozwala na lepsze osiągi przy niższych prędkościach, co pozytywnie wpływa na efektywność silnika. Są one powszechne w pojazdach osobowych, ciężarówkach oraz maszynach rolniczych i budowlanych.