blog

Co szkodzi turbinie?

8 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
Regeneracja Turbosprężarek

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Turbinie najbardziej szkodzi nadmiar ciepła oraz niewłaściwe smarowanie. Turbosprężarce szkodzi również wykręcanie silnika na maksymalne obroty od razu po uruchomieniu samochodu – zaczyna wtedy ona pracować na sucho, przez co zwiększa się tarcie i powstają szkody. Podobnie jest z nagłym gaszeniem rozgrzanego samochodu. Jazda na zbyt niskich obrotach, w sposób ciągły jest także szkodliwa dla turbosprężarki, ponieważ gromadzą się wtedy spore ilości sadzy. Równie złe jest zwlekanie z wymianą oleju silnikowego lub stosowanego jego słabej jakości – zanieczyszczony, niewymieniony na czas środek smarny sieje ogromne spustoszenie w turbinie.

Użytkowanie samochodu z turbiną - Najważniejsze zasady - Jak przepalić turbinę

Do prawidłowego użytkowania samochody z turbiną, powinniśmy pamiętać o częstej i regularnej wymianie oleju o wysokiej jakości, ponieważ stary olej często zmniejsza średnicę kanału doprowadzającego środek smarny do turbo. Kolejną ważną zasadą jest odpowiednie rozgrzanie silnika przed rozpoczęciem jazdy, dlatego, zanim gwałtownie naciśniesz pedał gazu, daj silnikowi około 30 sekund na osiągnięcie optymalnej temperatury. Równie ważne jest to, aby po długiej, dynamicznej podróży schłodzić silnik. Polega to na pozostawieniu auta na biegu jałowym i odczekaniu około 1-2 minut, po upływie tego czasu możemy zgasić silnik. Bardzo ważne jest także przepalenie turbiny, które możemy zrobić poprzez dłuższą dynamiczną jazdę na wysokich obrotach, oczywiście po wcześniejszym rozgrzaniu silnika, a następnie schłodzeniu turbiny.

1. Co szkodzi turbosprężarce? - Jazda z uszkodzoną turbiną

W większej ilości przypadków szkodliwe są dla turbiny zaniedbania użytkownika. Równie nierozważne jest zbyt szybkie włączanie silnika. Pamiętajmy, że nawet sekundowa przerwa w dopływie oleju może spowodować nieodwracalne skutki. Co więcej, dochodzi również do zwęglenia oleju, który zapycha podzespół i powoduje uszkodzenie łożysk ślizgowych. Warto wiedzieć, że jazda z zepsutą turbiną może spowodować awarię nawet całego silnika. Ignorowanie uszkodzonej turbosprężarki, nieuchronnie prowadzi do narastania awarii. Dlatego im wcześniej podejmiemy kroki zaradcze, tym jest większa szansa na uzyskanie dobrych efektów.

2. Jak jeździć autem z turbiną? - Turbina w samochodzie benzynowym

Wdrożenie w użytkowanie auta z turbiną czynności takich, jak chłodzenie silnika i turbo po dłuższej jeździe, regularna kontrola poziomu oleju, unikanie osiągania wysokich obrotów, kiedy silnik jest jeszcze zimny, nie tylko pozytywnie wpłynie na żywotność podzespołu, ale również pozwala zaoszczędzić kilkaset złotych. W przypadku poruszania się turbodoładowanym samochodem wyłącznie w warunkach miejskich warto raz na jakiś czas wybrać się w dłuższą podróż, aby przepalić turbinę. W innym wypadku może dojść do zapieczenia się technologii zmiennej geometrii łopatek. Uszkodzony podzespół negatywnie oddziałuje na silnik, przykładowo oderwane łopatki wirnika turbiny po przedostaniu się do silnika mogą spowodować jego poważną i nieodwracalną awarię.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Daniel
2022-12-30 09:47:35
Turbosprężarka może być uszkodzona przez różne czynniki, takie jak niedostateczny poziom oleju w silniku, uszkodzone uszczelniacze, zużyte lub uszkodzone łożyska, uszkodzona obudowa lub nieprawidłowa obsługa, taka jak nieregularne wymienianie oleju lub stosowanie nieodpowiedniej jakości oleju. Może to prowadzić do uszkodzenia turbosprężarki i innych elementów silnika. Aby uniknąć takich problemów, należy zachować odpowiednią obsługę silnika i regularnie sprawdzać stan turbosprężarki. W razie jakichkolwiek problemów należy skontaktować się z mechanikiem.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi