blog

Co spowodowało metaliczny dźwięk z turbiny?

12 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50
Udostępnij element
turbosprężarka -serwis naprawy

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Dziwny metaliczny dźwięk dochodzący z okolic turbiny wskazywać może na jej poważną awarię, spowodowaną brakiem oleju silnikowego. Elementy turbosprężarki podczas swojej pracy bez odpowiedniego smarowania wytwarzać będą opiłki metalu, które następnie przedostać się mogą przewodami do jednostki napędowej, powodując jej poważny defekt.

Niewystarczające smarowanie lub co gorsze, jego brak doprowadzić może również do zatarcia turbiny oraz jej przegrzania.

1. Głośna praca turbo przy schodzeniu z obrotów.

Gwizdanie, wycie turbiny czy też wspominany wyżej metaliczny dźwięk przy schodzeniu z obrotów wskazywać mogą na awarię układu turbodoładowania. Przyczynami są zazwyczaj:
a) zacinająca się zmienna geometria łopatek turbiny,
b) uszkodzony zawór N75.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej wybrać się do serwisu specjalizującego się w naprawie oraz regeneracji turbosprężarek. Jazda z niesprawnym turbo wyrządzić może więcej szkód niż pożytku, jednocześnie znacznie obciążając portfel właściciela pojazdu.

Co spowodowało metaliczny dźwięk z turbiny?

Dźwięk uszkodzonej turbiny - objawy usterki turbosprężarki

Nie tylko wycie lub gwizd przy przyspieszaniu świadczą o awarii turbo. Spotykane chrobotanie turbiny w 1.9 TDI, czy też wycie porównywalne do syreny karetki nie powinno być pozostawione bez jakiejkolwiek reakcji. Wspomniane chrobotanie może być przyczyną kontaktu wirnika turbiny z ciałem obcym, które przedostało się do układu turbodoładowania przez układ dolotowy.

Innymi objawami wskazującymi na usterkę turbosprężarki, są: znaczny ubytek oleju, zwiększone spalanie paliwa, liczne błędy zapisane w pamięci sterownika ECU, spadek osiągów oraz czarne lub białe kłęby dymu wydostające się z rury wydechowej.

Im szybciej turbo zostanie oddane do naprawy, tym niższe koszta poniesie kierowca. Mocno zużyta turbina nie nadaje się do użytku, a co dopiero do naprawy. Koszt nowej turbosprężarki uzależniony jest od rodzaju pojazdu i kosztować może od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego doliczyć należy cenę robocizny mechanika, który ją zamontuje. Z kolei koszt regeneracji jest znacznie niższy, dlatego też ważny jest czas reakcji – im szybciej oddasz turbo do naprawy, tym niższe koszta poniesiesz.

Dźwięk uszkodzonej turbiny - objawy usterki turbosprężarki

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Tomasz
2023-01-13 10:11:45
Metaliczny dźwięk z turbiny może mieć wiele przyczyn, niektóre z nich to: Uszkodzenie łopatek turbiny: Jeśli łopatki turbiny są skorodowane, pęknięte lub zniekształcone, mogą powodować metaliczny dźwięk. Uszkodzenie łożyska: Łożyska turbiny odpowiadają za płynne i ciche działanie turbiny. Jeśli łożyska są uszkodzone, mogą powodować metaliczny dźwięk. Zanieczyszczenie: Zanieczyszczenie, takie jak piasek, pył lub rdza, może dostać się do turbiny i powodować metaliczny dźwięk. Niskie ciśnienie oleju: Niskie ciśnienie oleju może prowadzić do zbyt suchych łożysk, co w konsekwencji powoduje metaliczny dźwięk. Nieprawidłowe działanie układu chłodzenia: Jeśli układ chłodzenia nie działa prawidłowo, może to powodować przegrzanie turbiny i powodować metaliczny dźwięk. Jeśli metaliczny dźwięk pojawia się często lub jest słyszalny przez dłuższy czas należy skonsultować się z mechanikiem, który przeprowadzi odpowiednie diagnozy i naprawy.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi