blog

Co się dzieje jak zepsuje się turbina?

22 sierpnia 2023

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element

Spadek mocy silnika, dym (niebieski lub czarny) z rury wydechowej, zwiększone zużycie paliwa, niepokojące dźwięki i hałasy, brak ciśnienia doładowania, wibracje w trakcie jazdy, błędy diagnostyczne, nieprawidłowe działanie nagrzewnicy, zbyt wysokie ciśnienie oleju w silniku - co może objawiać się wyciekami oleju, nadmierne ciśnienie będzie powodować uszkodzenia uszczelek, co doprowadzi do wycieków oleju w okolicach turbiny i innych elementów silnika. Uszkodzona turbosprężarka może nawet przyczynić się do zniszczenia silnika w naszym pojeździe.
Awaria turbiny podczas jazdy może nieść wiele problemów, dlatego warto znać podstawowe sygnały jakie daje uszkodzona turbina (diesel, benzyna). Jeżeli zastanawiasz się, od czego psuje się turbina w samochodzie, poniżej zamieszczamy kilka przykładów:
Zużycie turbosprężarki – podstawowa przyczyna wycieku oleju do turbosprężarki, głównie spowodowana zatarciem jej łożysk i rozszczelnieniem. Nieszczelna turbina - może dawać objawy takie jak: dym i olej z wydechu, szarpanie pojazdem i hałas.
Uszkodzony wirnik turbiny – objawy to spadek mocy, hałas, wzrost spalania paliwa, nierówna praca silnika, błędy komputera pokładowego. Jest to wynikiem dostania się do wnętrza turbosprężarki ciała stałego.
Uszkodzony wąż turbiny – objawy to głównie nieprawidłowe działanie siłownika, dymienie z wydechu, spadek mocy.
Zatarcie turbosprężarki – niewłaściwa lepkość zużytego oleju może szybko zniszczyć wirnik turbo, stary olej zmniejsza średnicę kanału doprowadzającego do turbosprężarki i ją zapycha.

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Co, gdy zepsuje się turbosprężarka

Czym grozi jazda z uszkodzoną turbina?

Jazda z uszkodzoną turbosprężarką może prowadzić do dalszych i jeszcze poważniejszych uszkodzeń. Jeżeli uważasz, że z Twoją turbiną w samochodzie jest coś nie tak, to bezzwłocznie skontaktuj się ze sprawdzonym serwisem samochodowym, który specjalizuje się w naprawie i regeneracji turbosprężarek, ponieważ zakup nowej może okazać się bardzo kosztowny. 

Turbo, Turbina, Turbosprężarka

Jak brzmi uszkodzona turbina?

Dźwięk uszkodzonej turbiny jest bardzo charakterystyczny, przypomina gwizdanie, świszczenie porównywalne do wycia karetki pogotowia, taki hałas pojawia się najczęściej od 1800 obr/min oraz nasila się wraz z ich wzrostem. Niekiedy mówi się również, że występuje efekt sowy - najprościej ujmując są to wszystkie dźwięki, które wskazują na postępującą awarię turbosprężarki.

Jak długo można jeździć z uszkodzona turbina?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak pewne jest to, że powinniśmy jeździć jak najkrócej z uszkodzoną turbosprężarką. Jazda z awarią turbo może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w naszym pojeździe. Każdy specjalista w dziedzinie naprawy i regeneracji turbosprężarek opowiada się za natychmiastowym zakończeniem jazdy po zaobserwowaniu uszkodzeń w układzie turbodoładowania.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi