W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:
- nowe
- regenerowane
- używane z gwarancją
regeneruj
turbosprężarkę
Jeżeli turbo nie działa, powinniśmy jak najszybciej udać się do wyspecjalizowanego serwisu, który zajmuje się turbosprężarkami w celu weryfikacji, a następnie wymiany na nowy podzespół lub poddanie starego procesowi regeneracji. Im wcześniej trafimy do mechanika, tym niższy będzie nasz rachunek. Jeśli kierowca auta w porę zauważy, że urządzenie turbo nie działa, jak powinno, to zazwyczaj da się ten podzespół jeszcze naprawić, co jest tańszym rozwiązaniem niż wymiana na nowy. Jeżeli użytkownik będzie za długo zwlekać, to turbina może się już nie nadawać do regeneracji, a do tego okazać się może, że na złom nadaje się cały silnik. W nowszych modelach samochodów nawet bardzo krótka jazda z niesprawną turbiną może skończyć się niemal natychmiastowym zapełnienie filtra cząstek stałych.
Uszkodzona turbosprężarka – objawy - Uszkodzona turbina czy można jechać
Uszkodzenie turbosprężarki rozpoznamy po kilku charakterystycznych objawach, m.in.: spadek mocy jednostki napędowej, a także spadek osiągów. Kolejnym symptomem jest zauważalny ubytek oleju silnikowego, który jest spowodowany podwyższoną temperaturą turbiny lub nieszczelnościami układu. Uszkodzone urządzenie turbo wydaje charakterystyczny dźwięk, a nawet świst, który przypomina wycie karetki pogotowia. Ostatnim z symptomów, które świadczą o awarii turbo, jest wyczuwalny zapach spalonego oleju wewnątrz samochodu. Miejmy świadomość, że jazda z uszkodzoną turbosprężarką jest niebezpieczna i nieprzyjemna, dlatego w przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia turbo powinniśmy natychmiast zakończyć jazdę.
Problemy z turbosprężarką – kiedy zgłosić się do warsztatu? - Awaria turbo objawy
Do wyspecjalizowanego warsztatu powinniśmy się zgłosić niezwłocznie, jeśli zauważymy takie objawy jak:
- Nietypowy odgłos pracy turbiny, powodem do obawy jest moment, w którym turbina wydaje przy pracy odgłos podobny do wycia karetki pogotowia, który nasila się wraz ze wzrostem obciążenia silnika.
- Wyższe niż zazwyczaj zużycie oleju silnikowego.
- Częste i regularne zapalanie się kontrolki „check engine” – silnik przechodzi w tryb awaryjny.
- Brak mocy jednostki napędowej – auto będzie ociężale nabierało prędkości, a także wystąpią problemy z osiągnięciem prędkości maksymalnej.
Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Awaria turbiny podczas jazdy
Do pierwszych objawów, które świadczą o uszkodzeniu turbosprężarki, zaliczymy odczuwalny spadek mocy silnika – auto wtedy niechętnie zbiera się do startu, a wejście w wysoki zakres obrotów sprawia dużo problemów. Następnym zauważalnym symptomem jest spory ubytek oleju silnikowego, ponieważ uszkodzone turbo pożera większą ilość oleju z powodu zwiększonego tarcia i podwyższonej temperatury. Kolejnym objawem jest wydobywający się z rury wydechowej gęsty i ciemny dym, która nasila się wraz z przyspieszeniem. Ostatnim z pierwszych objawów jest hałas, wydobywający się z komory silnika – ten dźwięk porównywalny jest z wyciem karetki pogotowia, co sprawia, że jest trudny do zbagatelizowania.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze