blog

Co powoduje zepsuta turbina?

19 stycznia 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis regeneracji turbo

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

co powoduje zepsuta turbosprężarka

Zepsuta turbosprężarka w samochodzie powoduje między innymi popękanie korbowodów, rozbieganie się silnika, wypompowanie całej ilości oleju, co oznacza całkowite zniszczenie jednostki napędowej. Oprócz tego wszelkie uszkodzenia w obrębie turbo przyczyniają się do występowania określonych objawów, wśród których najbardziej uciążliwe są spadki mocy, ogólne pogorszenie funkcjonalności silnika, zwiększone spalanie, niepokojące odgłosy spod maski czy zadymienie wydostające się z wydechu. Mając to na uwadze, można szybko wywnioskować, że uszkodzone turbo należy jak najszybciej sprawdzić i naprawić. Jeżeli regeneracja turbosprężarki nie wchodzi w grę, podzespół należy wymienić, ponieważ jazda bez turbosprężarki samochodem, w którym została ona fabrycznie zainstalowana, niestety nie jest możliwa.

Objawy uszkodzenia turbiny w Dieslu - jak rozpoznać zużycie? - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Diesle, w których okres eksploatacyjny turbosprężarki dobiega końca, pracują w charakterystyczny sposób. Turbo obciążone awarią może wydawać dźwięki przypominające huczenie lub wycie, a do tego samochód będzie jechał po prostu bez mocy i znacznie wolniej, ociężale przyspieszał. Kierowca samochodu, w którym turbosprężarka nie działa tak, jak powinna, dostrzec może również spadki poziomu oleju silnikowego. Przyczyny takiego stanu rzeczy w dużej mierze są uzależnione od sposobu eksploatacji samochodu, ponieważ turbo źle znosi niedostateczne rozgrzanie oraz schłodzenie. Oprócz tego na awarię turbosprężarki wpływać będzie nieprzestrzeganie interwałów olejowych, zaniedbania w wymianie filtrów oraz bagatelizowanie awarii w obrębie innych podzespołów, np. wtrysków paliwa czy filtra cząstek stałych.

1. Objawy uszkodzonej turbiny - jak dbać o silnik z turbodoładowaniem? - Awaria turbiny podczas jazdy

Nie trzeba być wprawionym kierowcą, żeby zauważyć typowe objawy uszkodzonego turbo, takie jak zadymienie, wycie czy znaczne pogorszenie mocy. Warto mieć na uwadze, że te pojedyncze objawy, które nie każdy kierowca traktuje poważnie, mogą w krótkim czasie zamienić się chociażby w awarię, jaka zaskoczy go podczas jazdy. Z uwagi na fakt, że kontynuacja jazdy samochodem, w którym usterka turbo przyjęła już tak dużą skalę, jest ryzykowna, zalecamy wezwanie lawety mogącej odwieźć auto prosto do serwisu. Wymienionych sytuacji można uniknąć dzięki umiejętnej, uważnej eksploatacji samochodu - mamy tu na myśli wymiany filtrów i oleju, tankowanie paliwa wysokiej jakości, dostateczne rozgrzewanie oraz chłodzenie turbo.

2. Jakie są pierwsze objawy uszkodzenia turbosprężarki? - Jazda z uszkodzoną turbiną

Pierwsze symptomy problemów z turbiną mogą okazać się niepozorne, jednakże stosunkowo szybko zyskują one na sile. Powtarzająca się sytuacja, gdy w Twoim samochodzie brakuje mocy, a spod maski dobiegają niecodzienne odgłosy, powinna zwrócić Twoją uwagę na turbosprężarkę. Podczas jazdy samochodem, w którym turbo pracuje w niewłaściwy sposób, zauważysz także najpewniej zwiększone zadymienie oraz konieczność częstszego tankowania.

3. Uszkodzona turbosprężarka - objawy. Jak rozpoznać awarię turbiny? - Uszkodzona turbina - czy można jechać?

Objawy, które wymieniliśmy, wskazują na awarię turbo, którą trzeba jak najszybciej zażegnać. Nierozsądna jazda z uszkodzoną turbosprężarką stopniowo prowadzi do całkowitej awarii silnika, co przekłada się na długotrwałe oraz kosztowne naprawy.

uszkodzona turbina objawy

Aby nie dopuścić do konieczności remontu lub wymiany jednostki napędowej, należy reagować na sygnały wysyłane do kierowcy przez układ turbodoładowania. Coraz głośniejsze świszczenie lub huczenie, pogorszenie mocy, zwiększone spalanie czy zadymienie to oznaki, których nie należy bagatelizować w kontekście nie tylko kosztów, ale także konsekwencji, jakie niesie za sobą niesprawne turbo.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.67

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.67
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

radek
2023-01-11 13:13:23
Turbosprężarka może ulec awarii z różnych powodów, w tym: Niedrożność układu dolotowego: kiedy filtry powietrza lub kolektory dolotowe są zatkane, turbosprężarka nie jest w stanie pobrać odpowiedniej ilości powietrza, co może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia. Uszkodzone łożyska: łożyska w turbosprężarce mogą ulec uszkodzeniu z powodu zużycia lub braku odpowiedniego smarowania. Może to prowadzić do luzów na wałku turbiny lub kompresora, co skutkuje hałasem lub zwiększonym zużyciem paliwa. Zanieczyszczenia olejowe: kiedy olej silnikowy dostaje się do układu turbosprężarki, może on zanieczyścić łożyska oraz elementy turbosprężarki, co skutkuje uszkodzeniem. Nadmierne obciążenie: nadmierne obciążenie turbosprężarki, spowodowane np. ciągłym jazdą na wysokich obrotach, może prowadzić do przegrzania i uszkodzenia. Brak regularnej konserwacji: brak regularnej konserwacji, takiej jak wymiana oleju oraz filtrów, może prowadzić do zwiększonego zużycia oraz awarii.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi