Określenie „regeneracja turbiny” oznacza proces, który obejmuje jej czyszczenie i wymianę zużytych elementów na nowe. Zwykle przebiega on w taki sposób, że do serwisu, który zajmuje się regeneracją, wysyła się turbosprężarkę kurierem, warsztat wykonuje diagnostykę wadliwego elementu, regenerację, a ostatecznie wyważanie i testy sprawdzające i odsyła sprawną turbosprężarkę do klienta – również kurierem. Mechanik, z którego usług korzysta klient, musi zdemontować i ponownie zamontować zregenerowany już komponent, przy czym musi pamiętać o wymianie filtrów olejów oraz całego oleju w obiegu, a dodatkowo o wymianie intercoolera, jeżeli tego wymaga sytuacja.
Ile wytrzymuje turbina po regeneracji?
Turbosprężarka po regeneracji wytrzymuje nawet do 300 000 tys. kilometrów, ale jej średnie przebiegi oscylują w granicach 150-200 tys. kilometrów. Wszystko zależy od wielu czynników, tj. sposobu jazdy właściciela, jakości zastosowanych części, doświadczenia i kompetencji serwisu, jaki wykonywał usługę, właściwych warunków eksploatacyjnych po regeneracji. Ważne jest, aby po regeneracji zadbać również o pozostałe części w samochodzie, aby nasza zregenerowana turbosprężarka miała odpowiednie, czyste warunki pracy.
Czy opłaca się regenerować turbinę?
Usługa regeneracji turbosprężarki to bardzo opłacalna opcja w przypadku jej awarii, gdyż przywraca jej pierwotne parametry zwykle w przystępnych widełkach cenowych. Po regeneracji turbo powinno działać bez zarzutów, tak jak nowa turbosprężarka (o ile usługa została poprawnie wykonana). Ceny nowych turbosprężarek sięgają kilku, kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od marki turbo oraz pojazdu, do którego dany komponent jest przeznaczony – tj. najdroższe turbosprężarki są do sprzętu ciężkiego.
Po czym poznać, że turbina jest do regeneracji?
Pierwsze objawy świadczące o tym, że turbosprężarka nadaje się do regeneracji to przede wszystkim spadek mocy silnika, niebieski bądź też biały dym z wydechu, zwiększone zużycie paliwa, pojawiające się dziwne dźwięki, wzrost zużycia oleju silnikowego, wycieki oleju. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych symptomów, warto jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem. Regeneracja turbiny to często tańsze i szybsze rozwiązanie niż zakup nowej, jednak najważniejsze jest, by wykonać ją w profesjonalnym warsztacie, aby uzyskać trwały, dobry efekt.
Dodaj komentarz
Dowiedz się więcej
O turbosprężarkach i ich naprawie
Bosch
Diesel
Service Pawlik
Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju
Autoryzowany warsztat Melett
Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi
Komentarze