blog

Co niszczy turbosprężarkę?

19 września 2022

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
pracownia regeneracji turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

co niszczy turbosprężarkę

W praktyce bywa różnie, jednakże faktem jest to, że najczęstszą przyczyną zużycia lub awarii jest problem ze smarowaniem. Co ważne, ten problem dotyczy kilku zasadniczych kwestii: niedostatecznego smarowania, zanieczyszczonego lub źle dobranego oleju, nieprawidłowego uszczelnienia, a także degradacji oleju. Do kolejnej przyczyny możemy zaliczyć uszkodzenie wirnika, które jest wynikiem dostania się do wnętrza turbiny ciała obcego. Inną przyczyną może być brak sterowania, który jest zazwyczaj wynikiem korozji lub innego uszkodzenia siłownika. Co więcej, do przyczyn niszczących turbosprężarkę możemy zaliczyć wycieki oleju do jej wnętrza, które spowodowane są rozszczelnieniem pierścieni uszczelniających oś wirnika, co z kolei powoduje przedostawanie się oleju do układu dolotowego i wydechowego.

Przyczyny awarii turbosprężarek - Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Najczęstszą przyczyną awarii turbosprężarki jest niedostateczne smarowanie, szczególnie w starszych samochodach z większym przebiegiem. Drugą sprawą są przebiegi wykonane na oleju silnikowym, ponieważ olej ma trwałość maksymalnie 15 tysięcy kilometrów, a tymczasem normą stają się wymiany co 20 tysięcy km i więcej! Równie często przyczyną awarii turbiny jest zbyt niski poziom oleju silnikowego bądź jego nieprawidłowe dobranie. Kolejną przyczyną okazuje się być także nieprawidłowa eksploatacja kierowcy – brak rozgrzewania silnika przed jazdą, brak jego studzenia. Ostatnią przyczyną jest paliwo alternatywne typu biodiesel lub olej roślinny, jeżeli stosujecie takie paliwa, to powinniście się liczyć pogorszeniem jakości, a konkretnie zwiększeniem lepkości oleju silnikowego, co będzie prowadziło do kłopotów. Pamiętajmy, że bagatelizowanie uszkodzenia turbosprężarki może zniszczyć silnik.

1. Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek - Turbosprężarka

Najczęstszą awarią turbosprężarki jest zbyt niskie ciśnienie oleju lub chwilowy brak smarowania, co zwiększa tarcie między wałkiem wirnika a łożyskiem, powodując przegrzanie i nadmierne zużycie tych elementów. Ten stan rzeczy często doprowadza do pęknięcia przegrzanego wałka. Czasem bywa tak, że do turbosprężarki dostaje się opiłek metalu lub inne ciało stałe, które blokuje wirnik, wyginając i łamiąc jego łopatki. Zniszczony w taki sposób wirnik nie wytwarza właściwego ciśnienia, co z kolei przyspiesza zużycie łożysk. Z kolei w turbinach o zmiennej geometrii dochodzi do zatarcia mechanizmu odpowiadającego za sterowanie łopatkami.

najczęstsze uszkodzenia turbosprężarki

2. Jak wydłużyć życie turbosprężarki? - Regeneracja turbosprężarek

Będąc właścicielem turbodoładowanego samochodu, powinniśmy wiedzieć co robić, by wydłużyć jej życie.
1. Nie katujmy silnika na zimno.
2. Nie wyłączajmy silnika bezpośrednio po forsownej jeździe.
3. Stosujmy dobre oleje i regularnie je wymieniajmy.
4. Regularnie wymieniajmy filtr powietrze i oleju.
5. Jeżeli chcemy zregenerować turbosprężarkę, to porządnie, ponieważ kluczem do długiej żywotności turbiny jest także właściwie przeprowadzona regeneracja.
6. Zadbajmy o ciśnienie oleju i magistralę olejową
7. Nie lekceważmy usterek samochodu, ponieważ niektóre z nich mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na trwałość turbosprężarki.

Oceń wpis Aktualna ocena:  4.84

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.84
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Kamil
2022-12-30 08:50:27
Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do uszkodzenia lub zużycia turbosprężarki. Są to m.in.: nieodpowiednia eksploatacja silnika, nieodpowiednie użytkowanie samochodu, brak odpowiedniej konserwacji układu dolotowego, uszkodzenia mechaniczne oraz naturalne zużycie się elementu wskutek upływu czasu. Aby uniknąć takich problemów, ważne jest, aby dbać o samochód i regularnie sprawdzać stan układu dolotowego, a także unikać przeciążania silnika i innych nieodpowiednich zachowań podczas jazdy.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi