Co napędza turbinę w samochodzie?

Turbinę w samochodzie napędzają gazy wylotowe silnika spalinowego, które przepływają przez wirnik turbiny i dalej wydalane są przez układ wydechowy. Ten podzespół składa się z dwóch podstawowych elementów – turbiny i sprężarki. Głównym zadaniem turbo jest doładowanie silnika spalinowego. Za sprawą wtłoczenia dodatkowego powietrza do komory spalania zwiększa się sprawność i moc jednostki napędowej. Poprawa osiągów silnika wynika z faktu, że sprężarka jest w stanie podać większą ilość powietrza do komory spalania, niże jest to w stanie zrobić ciśnienie atmosferyczne, a to z kolei umożliwia podanie większej ilości powietrza.
Turbosprężarka - jak działa i jak się z nią obchodzić? - Kiedy włącza się turbina w samochodzie
Skoro już wiemy jak działa turbosprężarka, skupmy się na podstawowych zasadach eksploatacji tego podzespołu. Aby zadbać o naszą turbinę, powinniśmy używać tylko olejów najwyższej jakości, a także regularnie wymieniać filtry. Co więcej, po uruchomieniu jednostki napędowej należy chwilę – około 30 sekund, rozgrzać go na biegu jałowym, aby olej silnikowy dotarł w każdy jego zakątek, a w szczególności do turbiny. Jeżeli chcemy cieszyć się wieloletnią sprawności turbosprężarki, nie powinniśmy gasić nagle rozpędzonego do wysokich obrotów silnika. Przed wyłączeniem auta, szczególnie po długiej lub dynamicznej podróży, należy przez około 1-2 minuty wyhamować obroty turbo pozostawiając silnik na biegu jałowym.
1. Turbo w samochodzie - Więcej mocy, ale i kłopotów - Co daje turbina w samochodzie
Silniki większości nowych pojazdów są już wyposażone w turbosprężarki, których zadaniem jest wtłoczenie jak największej, dodatkowej ilości powietrza do komory spalania, a to po zmieszaniu z paliwem skutkuje dodatkową mocą. Turbo pomaga w uzyskaniu wyższego momentu obrotowego przy niższych obrotach niż w jednostkach wolnossących, a to sprawia, że silnik jest bardziej dynamiczny. Turbo z jednej strony nie obciąża jednostki napędowej, ponieważ jest napędzane energią spalin, jednakże sposób działania naraża turbosprężarkę na wielkie obciążenia ze względu na pracę w bardzo wysokich temperaturach. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyłączeniem turbodoładowanego silnika odczekać 1-2 minuty, aby turbina zdążyła ostygnąć.

2. Turbosprężarka, budowa i zasada działania turbiny - Turbina w samochodzie Diesel
Jak już wyżej wspominaliśmy, turbo jest maszyną wirnikową, która składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Teraz skupmy się na zasadzie działania tego podzespołu. Skompresowane przez sprężarkę powietrze atmosferyczne zostaje schłodzone przez chłodnicę doładowanego powietrza i wprowadzone do komory spalania. Podany przez wtryskiwacz olej napędowy w połączeniu z chłodnym powietrzem, które zostało podane pod ciśnieniem, nadaje energii tłokowi, który z kolei powoduje efektywniejszą pracę silnika. W wyniku procesu spalania paliwa, spaliny wydostają się z komory i zostają zassane, a następnie pod ciśnieniem wyrzucone do kolektora wydechowego przez gorącą część turbosprężarki.
Dodaj komentarz
