Co można zrobić, aby przedłużyć życie turbiny?

Aby przedłużyć życie turbiny kierowca powinien stosować się do najważniejszych zasad eksploatacji tego urządzenia. Po pierwsze powinien używać dobrego oleju silnikowego i nie przeciągać terminów jego wymiany. Po drugie powinien sprawdzać regularnie poziom oleju w silniku. Po trzecie stosowanie wysokiej jakości filtrów paliwa i oleju. Użytkownik nie powinien ignorować jakichkolwiek usterek innych podzespołów. Warto pamiętać także, aby nie wykorzystywać pełnej mocy silnika, dopóki nie osiągnie on temperatury roboczej. Nie powinno się wciskać gazu w podłogę na wysokim biegu przy niskich obrotach. Pamiętajmy, aby po szybkiej jeździe nie gasić jednostki od razu, tylko odczekać 1-2 minuty.
5 sposobów na przedłużenie żywotności turbosprężarki - Rozgrzewanie turbiny
Uszkodzenia turbosprężarki z reguły bywają bardzo kosztowne. Dlatego warto stosować się do kilku zasad przedłużenia jej żywotności:
1. Regularna wymiana oleju silnikowego – niektóre podzespoły turbo smarowane są olejem silnikowym, ale olej wpływa także na oczyszczanie turbiny, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia.
2. Sprawdzanie poziomu oleju i jego lepkości
3. Sprawdzanie filtra powietrza - bez dostępu do powietrza turbosprężarka nie byłaby w stanie sprawnie funkcjonować.
4. Delikatna jazda przy nierozgrzanym silniku
5. Schładzanie urządzenia turbo po długich lub dynamicznych trasach
1. Jak przedłużyć życie turbosprężarce? - Uszkodzona turbina czy można jechać
Użytkując samochód wyposażony w turbosprężarkę warto wiedzieć, aby:
1. Nie wciskaj gwałtownie pedału gazu, kiedy silnik jest jeszcze zimny, odczekaj około 30 sekund. W tym czasie olej silnikowy dojdzie do każdych zakamarków.
2. Nie wyłączaj samochodu od razu po szybkiej, dynamicznej jeździe – warto odczekać 1-2 minuty, aby wirnik turbiny mógł na spokojnie sobie wyhamować.
3. Stosuj wysokiej klasy oleje silnikowe i regularnie go wymieniaj i sprawdzaj stan.
4. Regularnie wymieniaj filtr paliwa i stosuj oryginalne wkłady.
5. Nie lekceważ żadnych usterek swojego samochody.
Miejmy świadomość, że jada z uszkodzoną turbiną, może nagromadzić usterki w niej i w konsekwencji również w silniku samochodowym.

2. Jak dbać o turbosprężarkę w samochodzie - na co uważać? - Uszkodzone łopatki turbiny objawy
Skupiając się na czynnościach, jakie każdy z nas jest w stanie samodzielnie wykonać na postoju przed domem, w garażu czy w warsztacie, należy wymienić dwa kluczowe punkty – dbałość o układ smarowania, czyli odpowiedni wybór oleju silnikowego, który smaruje i chłodzi turbosprężarkę, a także jego regularną wymianę. Po drugie, dbałość o układ dolotowy, ponieważ filtr powietrza należy wymieniać co najmniej tak często, jak zaleca to robić producent samochodu. Najczęściej szkodzenie turbosprężarki możemy poznać po donośnym gwiździe urządzenia.
Dodaj komentarz
