blog

Co daje turbina w samochodzie?

13 listopada 2020

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
serwis napraw turbosprężarki

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Co daje turbina w samochodzie? Takie pytanie może postawić wielu początkujących kierowców, którzy niekoniecznie interesują się motoryzacją, więc postaramy się pokrótce odpowiedzieć na to nurtujące pytanie. Turbosprężarka jest to urządzenie wirnikowe, którego głównym zadaniem jest zwiększenie mocy w użytkowanym przez nas pojeździe. Jednakże nie tylko przysłowiowe "power turbo" jest cechą jedyną, którą można przypisać turbinom. Dzięki jej występowaniu wzrasta sprawność silnika, ograniczone zostaje spalanie paliwa, a także zmniejsza się liczba emisji spalin, co jest bardzo ważnym atutem w trosce o nasze środowisko. Omawiając temat turbodoładowania, nie możemy pominąć porównania: turbina a turbosprężarka. Czy te rzeczy oznaczają to samo? Otóż nie. Turbina to część gorąca, która napędzana gazami wylotowymi tworzy turbosprężarkę. Obok wspomnianej turbiny występuje również część zimna, do której zaliczamy sprężarkę.

Co daje turbina w samochodzie?

Turbina samochodowa – czym jest i jaką rolę spełnia 

Zadane na początku artykułu pytanie dotyczące walorów samochodów osobowych, które posiadają turbosprężarkę, zostało ostatecznie wyjaśnione. Turbina w samochodzie benzynowym, jak również turbina w samochodzie diesel występuje teraz powszechnie, bez względu na klasę czy rangę samochodu. Obecnie zakup auta pozbawionego turbiny jest praktycznie niemożliwy. Miłośnicy dziarskiej jazdy na pewno nie będą z tego powodu zasmuceni. Dzięki posiadanej turbosprężarce, która często kolokwialnie jest nazywana "suszarką", "ślimakiem", czy "wiadrem" nasze auto ma dodatkową moc. Ile koni daje turbosprężarka? Otóż na pewno liczymy na jak największy power jazdy. Ile możemy otrzymać dodatkowego przyśpieszenia? Śmiało można stwierdzić, że 30-50 procentowy wynik jest na pewno do uzyskania. Oczywiście, wiele zależy od rodzaju i możliwości posiadanego przez nas silnika. Jeżeli dążymy do tego, aby nasz samochód był prawdziwą błyskawicą to wiążę się to ze zmianą wielu części mechanicznych, a wtedy osiągnięcie podwójnej mocy jednostki napędowej jest naprawdę możliwe. Nasuwa się kolejne pytanie: kiedy włącza się turbina w samochodzie? Natychmiast po zapaleniu silnika samochodowego. Dlatego warto wprowadzić pewne nawyki w użytkowaniu naszego auta, co spełni gwarancję długiej pracy naszej turbosprężarki. Zaleca się, aby odczekać około 30 sekund zanim wyruszymy w trasę. Może to być trudne w przypadku pośpiechu, bądź braku cierpliwości, jednaj takie podstawowe zachowanie czynności dadzą naprawdę spektakularny efekt. To samo należy poczynić podczas zakończenia podróży. Silnik musi mieć czas na "ochłonięcie".

Turbina samochodowa – czym jest i jaką rolę spełnia

Turbina w samochodzie – naprawa w salonie

Wygłoszone peany na temat turbosprężarki są jak najbardziej podstawne. Niestety, występują również negatywne strony posiadania tych urządzeń. Wiedząc, że wszystko się kiedyś zużywa, tak eksploatacji również podlega nasze urządzenie wirnikowe. Nieprawidłowe użytkowanie naszego samochodu, niestety służy awariom turbosprężarek. Im nasze działania, w celu rozwiązania problemu, będą szybsze, tym cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za zepsutą turbinę, będzie o wiele niższa. Właściciel samochodu odwiedzając nasz autoryzowany serwis Boscha w Stalowej Woli, przeczuwa, że głównym problemem jest turbina samochodowa. Cena, jaką trzeba będzie zapłacić, jest uwarunkowana od stopnia zaawansowania naszej usterki. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie zapytania odnoszące się do naprawy, kosztów oraz konkretnej przyczyny wadliwości przywiezionej przez nas turbiny.

Turbina w samochodzie – naprawa w salonie
Oceń wpis Aktualna ocena:  4.50

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 4.50
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Artur
2023-01-16 10:46:40
Turbina w samochodzie dostarcza dodatkową moc silnika poprzez wykorzystanie energii spalin. Pomaga to zwiększyć moc i moment obrotowy silnika, co przekłada się na lepsze osiągi pojazdu. Turbiny są często stosowane w samochodach sportowych lub w samochodach ciężarowych, aby zwiększyć moc silnika.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi