Brak doładowania turbiny – silnik 1.9 TDI
Problem z prawidłową pracą turbo związany z brakiem doładowania wskazywać może, że doszło do uszkodzenia czujnika ciśnienia doładowania, ale to nie jedyna przyczyna powodująca pogorszoną pracę turbo. Nieszczelność, która powoduje zbyt niskie ciśnienie doładowania (1.9 TDI), może dotyczyć zarówno układu dolotowego – uszkodzony intercooler lub przewodu. Dziurawa gruszka turbiny, a co za tym idzie - nieszczelny aktuator również powoduje nieprawidłowe ciśnienie w obudowie turbosprężarki.
Prawidłowe ciśnienie doładowania w przypadku turbosprężarek montowanych w pojazdach seryjnych waha się w granicach od 0.4 do 1.5 bara. W pojazdach przeznaczonych pod sporty motoryzacyjne granica ta przekracza 2.5 bara. To czy w Twoim pojeździe występuje prawidłowe ciśnienie doładowania turbo sprawdzić przy użyciu manometru.
1. Diesel - brak mocy podczas przyspieszania
Nie zawsze do awarii układu turbodoładowania jest powodem spadku osiągów pojazdu. Niemoc pojazdu spowodowana może być również zanieczyszczeniem filtra paliwa lub też zapowietrzeniem się układu paliwowego, a nawet mocnym zanieczyszczeniem filtra cząstek stałych czemu towarzyszyło również będzie szarpanie silnikiem. Awaria zaworu EGR, czyli zablokowanie się go w pozycji otwartej przez to przepuszczeniem spalin.
Zregenerowana, nowa turbina - brak mocy – co jest tego przyczyną?
Brak mocy pojazdu po zamontowaniu nowej turbosprężarki może być oznaką niedokładnie przeprowadzonego procesu regeneracji. Oznaczać to może, że zarówno turbo, jak i mechanizm VNT znajdujący się w nim nie zostały dokładnie wyczyszczone lub też nie został przeprowadzony ostatni etap procesu regeneracji, jakim jest regulacja turbosprężarki. Mogło również dojść do sytuacji, że komponenty turbosprężarki nie zostały poprawnie zamontowane.
Niemoc pojazdu po zamontowaniu turbo może być również przyczyną niepoprawnego montażu turbosprężarki w układzie, jak i również nieprawidłowo dobraną turbosprężarką do jednostki napędowej Twojego samochodu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wymontować turbo i poddać je korekcie. Podróżowanie z niesprawnym układem turbodoładowania spowodować może poważne szkody nie tylko w silniku, jak i turbinie, ale również wśród innych komponentów pojazdu.
Dodaj komentarz

Komentarze
Brak doładowania w silniku 1.9 TDI oznacza, że turbosprężarka nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego ciśnienia do cylindrów silnika, co skutkuje zmniejszeniem mocy i wydajności silnika. Może być to spowodowane przez kilka głównych czynników, takich jak: uszkodzenie turbosprężarki, np. zatarty wałek turbo, uszkodzone łożyska lub zabrudzone kanały oleju, niedrożność kanałów dolotowych powietrza lub wydechowych, nieprawidłowa praca układu smarowania, uszkodzenie komputera sterującego, nieprawidłowe ciśnienie oleju. Aby dokładnie określić przyczynę braku doładowania, należy skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą od silników TDI.