blog

Awaria turbiny podczas jazdy – jak postępować

19 października 2021

Mamy dla Ciebie dostępnych ponad 3000 turbosprężarek!
Regeneracja turbosprężarki
od 299 zł netto
Nowa turbosprężarka
od 899 zł netto
Stan
Dostępne
Turbina
od 500 zł
Gwarancja
2 lata, bez limitu km
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części
Udostępnij element
turbosprężarka - serwis regeneracji

W naszej ofercie znajdziesz turbosprężarki:

  • nowe
  • regenerowane
  • używane z gwarancją

regeneruj
turbosprężarkę

Jeżeli podczas jazdy doszło do awarii turbiny, jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatrzymanie pojazdu na poboczu i wezwanie lawety. Dalsza jazda z uszkodzoną turbiną spowodować może poważne uszkodzenia nie tylko w układzie turbodoładowania, ale także ucierpieć może jednostka napędowa.

Im szybciej zgłosisz się do serwisu z uszkodzoną turbiną, tym niższe będą koszty jej naprawy. Zwlekanie może doprowadzić dość ciężkich uszkodzeń, okazać się nawet może, że turbo nie będzie się nadawało do regeneracji, a jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji będzie zakup (drogiej) nowej turbosprężarki.

1. Objawy uszkodzonej turbiny w 1.9 TDI i innych silnikach z turbodoładowaniem

Spadek mocy pojazdu towarzyszy niemalże każdej usterce, również obecny będzie w przypadku awarii turbo, towarzyszyć mu będą również kłęby gęstego czarnego lub białego dymu wydobywające się z rury wydechowej auta. Nie powinny także nikogo zdziwić dźwięki uszkodzonej turbiny, takie jak: pogwizdywanie, wycie, zgrzytanie czy też pohukiwanie. Objawem usterki układu turbodoładowania będzie również wyciek oleju silnikowego oraz charakterystyczny zapach palonego oleju.

Pojazd w przypadku awarii przechodzi w tryb pracy awaryjnej, pojawia się również kontrolka pojazdu z kluczem tzw. check engine. Jeżeli chodzi o jednostkę napędową, to z pewnością ignorowanie objawów awarii turbiny doprowadzić może między innymi do zjawiska, jakim jest rozbieganie się silnika Diesla.

Przyczyny uszkodzenia turbiny w dieslu

Niedobór oleju silnikowego, który pełni wiele bardzo istotnych funkcji, jest najczęstszą przyczyną awarii układu turbodoładowania. Brak oleju powoduje liczne uszkodzenie turbo, a w szczególności jej komponentów. Kolejna przyczyna to awaria innego elementu, jak chociażby wtryskiwaczy – wyciek paliwa z wtrysku powoduje rozrzedzenie oleju silnikowego, który z kolei traci swoje właściwości nie tylko smarne, ale również chłodzące.

Przyczynami uszkodzenia są również liczne zatory, spowodowane mogą one być między innymi stosowaniem silikonów do uszczelniania przewodów, ale również i opiłkami metalu znajdującymi się w oleju. Pisaliśmy o tym, że uszkodzona turbina powoduje szybsze zapychanie filtra DPF; działa to również i w drugą stronę zablokowany DPF przyczynić się może do wzrostu spalin w obudowie turbo, co doprowadzić może do rozszczelnienia turbiny, jak i pęknięcia jej obudowy.

Oceń wpis Aktualna ocena:  5.00

Dodaj komentarz

Oceń wpis Aktualna ocena: 5.00
Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości

Komentarze

Waldek
2023-01-12 14:55:07
Jeśli awaria turbiny wystąpi podczas jazdy, należy natychmiast zatrzymać pojazd i unikać dalszej jazdy, ponieważ uszkodzona turbina może uszkodzić inne elementy silnika lub prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa. Kroki, które należy podjąć w przypadku awarii turbiny podczas jazdy to: Zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu drogowego. Wyłączyć silnik i pozostawić go do ostygnięcia. Skontaktować się z pomocą drogową lub wezwać lawetę do transportu pojazdu do najbliższego warsztatu. Nie podejmować prób naprawy lub samodzielnego rozbierania turbiny, ponieważ może to prowadzić do dalszych uszkodzeń lub grozić bezpieczeństwem. Warto pamiętać, że awaria turbiny jest poważnym problemem, który wymaga specjalistycznej naprawy i należy natychmiast skontaktować się z profesjonalnym warsztatem, który posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie, aby przeprowadzić naprawę.

Dowiedz się więcej

O turbosprężarkach i ich naprawie

Bosch Diesel
Service Pawlik

Autoryzowana, specjalistyczna pracownia regeneracji i naprawy turbosprężarek. Regenerujemy turbosprężarki na terenie całego kraju

Autoryzowany warsztat Melett

Turbosprężarki Garrett, Melett, BorgWarner, IHI, Honeywell, Hitachi, Toyota, Holset, Mitsubishi