bosch service regeneracja turbosprężarek

regeneracja

turbosprężarek samochodowych

film pracowni naprawy turbosprężarek

Kierownica turbiny

Kierownica turbiny – Zmienna geometria turbosprężarki – naprawa, regeneracja na podzespołach Melett | CENNIK

Udostępnij
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na instagramie
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na wykop.pl


Kierownica to łopatka o zmiennej geometrii, wykorzystywana do kierowania spalinami w turbinie.

Takie łopatki występują jedynie w turbosprężarkach z technologią zmiennej geometrii kierownic turbiny(oznaczanej skrótami VNT, VGT lub VTG) i odpowiadają za zwiększenie wydajności układu turbodoładowania oraz zniwelowanie efektu turbodziury. Technologia zmiennej geometrii wprowadzona została w 1991 roku. Była to odpowiedź na problem turbodziury, a także coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. Do 2006 roku stosowaną ją jedynie w silnikach wysokoprężnych, jednak nowe technologie produkcyjne pozwalają na tworzenie turbosprężarek wyposażonych w system VNT także do silników benzynowych.

Jak zatem działa technologia zmiennej geometrii? Kierownice osadzone są na pierścieniu o ruchu kątowym, który umiejscowiony jest w korpusie turbiny na wałku turbosprężarki. W zależności od ciśnienia w kolektorze dolotowym wytwarzanego przez sprężarkę, siłownik sterujący ruchem obrotowym pierścienia z łopatkami zmienia jego pozycję tak, aby uzyskać jak najwyższą prędkość spalin, co dzieje się w wyniku zmiany średnicy ich przepływu. Za tą zmianę odpowiadają bezpośrednio łopatki umieszczone na pierścieniu, które zmieniając swoją pozycję wpływają rozmiar szczeliny, przez którą przedostają się spaliny. Kiedy obroty silnika są niskie, kierownice ustawiają się pod kątem wymuszając zwiększenie prędkości spalin poprzez zmniejszenie średnicy ich przepływu. W ten sam sposób przy większych obrotach jednostki napędowej średnica przepływu spalin zwiększa się, co zapobiega przeładowaniu silnika zbyt wysokim ciśnieniem sprężonego powietrza w komorze spalania.

Niewątpliwą zaletą wykorzystania kierownic w turbosprężarce jest niemal całkowite zniwelowanie efektu turbodziury, polegającego na chwilowym niedostatku mocy turbodoładowanego silnika w chwili gwałtownego zwiększenia jego obrotów. Zmienna geometria kierownic pozwala uzyskać dużo lepszą charakterystykę momentu obrotowego jednostki napędowej, a co za tym idzie lepszą elastyczność i kulturę pracy. Samochody np. AUDI, VOLVO, MAZDA, SEAT, SKODA, RENAULT, PEUGEOT, CITROEN, FORD, BMW, MERCEDES BENZ, FIAT, KIA, LANCIA, AUDI, TOYOTA, ALFA ROMEO, JEEP, CHRYSLER, DACIA, VW, HONDA, MINI, MITSUBISHI, JAGUAR, LAND ROVER, NISSAN, LEWUS, SAAB, SUZUKI, OPEL, SMART, CHEVROLET, HYUNDAI, SSANGYONG, ROVER, INFINITI, DACIA, ISUZU, VOLKSWAGEN (passat b6 b5, golf, A3 A6 A5 A4) diesel, czy benzyna wyposażone w turbosprężarki ze zmienną geometrią kierownic zdecydowanie lepiej sobie radzą z pracą na wysokościach i ciągnięciem większych ciężarów. Obniża się także poziom spalania turbodoładowanego silnika, ponieważ znacznie zwiększona jest wydajność jego spalania.

Najczęściej występującą usterką turbosprężarek VNT jest zapiekanie się kierownic. Regeneracja jest dość prosta, ale wymaga specjalistycznego sprzętu i Turbo-serwisu takiego jak TURBO TEST PRO Cimat. Łopatki blokują się i działają tylko w jednej pozycji na wskutek awarii, zanieczyszczeń zebranego w turbinie nagaru. Może to być spowodowane niesprawnością odmy, zużytych pierścieni uszczelniających, znajdujących się w turbosprężarce lub pierścieni tłokowych, czy wtryskiwaczy. W przypadku takiej awarii należy także sprawdzić szczelność przewodów olejowych oraz układów przelotowych powietrza do silnika pojazdu. Koszt naprawy, regulacji, czyszczenia zakleszczonych kierownic VNT turbosprężarek na częściach MELETT jest w zakładce CENNIK naszej strony.

Regeneracja turbosprężarek dla miast Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kielce, Kraków, Katowice, Opole, Bielsko Biała.
Naprawa turbosprężarek Częstochowa, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Grudziądz, Gorzów Wielkopolski.
Testy turbosprężarek Piła, Suwałki, Elbląg, Ełk, Siedlce, Radom, Mielec, Rzeszów.
Czyszczenie turbosprężarek Lublin, Tarnów, Zielona Góra, Bydgoszcz, Legnica, Krosno, Kalisz, Rybnik, Gliwice.
Turbosprężarki Nowy Sącz, Tychy, Jelenia Góra, Nysa, Stargard Szczeciński, Wałbrzych, Koszalin, Starachowice.